دانستنی ها

گرده گل عسل چیست؟

گرده گل چیست؟ گرده گل دانه‌های ریزی که در قسمت انتهایی پرچم گل قرار دارد و تنها عامل برای بارور کردن گیاه است ، در این مقاله گرده گل را تشریح می کنیم با آرسینه همراه باشید.

گرده گل

گرده گل دانه های ریزی هستند ، سلولهای جنسی نر کیسه های گرده در گیاهان پر گل تشکیل می شود ودر داخل شیپور گل رشد می کنند.  رشد به داخل کیسه جنین در تخمدان گل ادامه می‌یابد، در داخل آن یک سلول تخمک با اسپرم  ترکیب شده و سپس بارور می‌شود و بالاخره لقاح کامل می شود.

نکته : گرده گل سرشار از اسیدهای آمینه ضروری، ویتامین‌ها، املاح معدنی و هورمون‌ها است و می‌تواند برای کسانی که سیستم ایمنی و عصبی ضعیفی دارند مفید باشد.

ارزش غذایی گرده گل

ارزش گرده به عنوان یک ماده غذایی مکمل یا دارو مهم است. تا آنجا که به شکل ظاهر غذایی گرده مربوط می‌شود، بعضی از نمونه‌های گرده مانند گرده کاج و صنوبر و اکالیپتوس‌ها ارزش غذایی کمتری دارند.
در یک جمع‌بندی متوسط پروتئین، چربی، مواد معدنی و ویتامین محتوی گرده را با دیگر غذاهای اصلی مقایسه کردند. اگر گرده براساس وزن یا ظرفیت کالری غذاهایی مثل گوشت گاو، جوجه سرخ کرده، لوبیای پخته، نان گندم، سیب، کلم خام و گوجه فرنگی مورد مقایسه قرار گیرد از نظر مواد مغذی غنی‌تر بوده و در مقایسه با پروتئین و مواد معدنی نسبت به گوشت گاو و لوبیا بالاتر بوده و بطور متوسط گرده حاوی بیش از 10 برابر ویتامین و ریبوفلاوین و چندین برابر نیاسین می‌باشد.

نقش زنبور عسل در جمع آوری گرده گل

گرده گل به وسیله زنبور عسل جمع آوری و در غذا های گوناگون یا داروهای خوراکی استفاده می شود، صدها یا میلیون ها داه گرده موجود در گل توسط زنبور عسل و به صورت حبه های به کمک سبد ها و مو های مخصوص موجود در پشت پاهای عقب زنبور عسل جمع آوری می شود. البته زنبور در یم جمع آوری تنها می تواند دو نوع از این حبه ها را با خود حمل کند.

معمولاً گرده های که به خاطر چسبیدن به یکدیگر و همچنین چسبیدن به پشت پاهای عقبی زنبور با عسل مخلوط می‌شود. در نتیجه حبه‌های گرده برداشت شده از کلنی زنبور عسل معمولاً مزه شیرین دارند. نمونه‌های معینی از گرده از نظر روغن‌ها خیلی غنی بوده و بدون نیاز به شهد گل یا عسل به یکدیگر می‌چسبند.

زنبوران چراگر در طول یک سفر به ندرت گرده و شهد را از دو گونه گل جمع‌آوری می‌کنند. بدین ترتیب گلوله‌های موجود در پشت پاهای عقبی، محتوی یک یا تعداد معدودی گرده می‌باشند. بخشی از مخلوط گرده تخمیر شده موجود در شانهای زنبور عسل نسبت به گلوله‌های گرده تازه جمع‌آوری شده از مزرعه، ترکیب و ارزش غذایی متفاوتی دارد و برای تغذیه لاروها و نوزادان زنبور عسل و همچنین تغذیه زنبوران کارگر جوان به منظور تهیه ژله رویال بکار می‌رود. گفته می‌شود گرده غذای کاملی است زیرا بجز عسل تنها منبع غذایی برای زنبور عسل به حساب می‌آید.

گرده در موارد زیر مفید است

کاهش فشار خون
جلوگیری از پیری زودرس
درمان ورم روده بزرگ و معده
درمان سندرم افسردگی
کاهش تب
درمان بیماری‌های عصبی
موثر در نرم کردن پوست
تنظیم فعالیت متابولیسمی

تبلیغات متنی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا