تغذیه

ژله رویال چیست؟ ترکیبات ژله رویال یا غذای ملکه

ژله رویال چیست؟ و ترکیبات این ماده کدامند؟ با ژله رویال چه مقدار آشنا هستید؟ در این مقاله سعی داریم این ماده با ارزش غذایی بالا را بررسی کنیم با ما همراه باشید.

ژله رویال یا غذای ملکه در واقع نوعی ماده غذایی است که توسط زنبور های کارگر جوان برای تغذیه ملکه و لارو ها تولید می شود همه لاروها در روز های اول زندگی از ژله رویال تغذیه می کنند و بعد از گذشت چند روز جیره غذایی تغییر پیدا می کند که در نهایت مخلوطی از عسل و گرده جای آن را می گیرد و این ملکه است که تا پایان عمر خود از ژله رویال تغذیه می کند.این ماده غذایی با ارزش ذخیره نمی شود و به طور مستقیم برای تغذیه ملکه و لارو ها مورد استفاده قرار می گیرد.

ترکیبات ژله رویال

ترکیبات اصلی ژله رویال عبارتند از : آب، پروتئین ها، قندها، چربیها و نمک های معدنی است. جالب است بدانید این ماده غذایی با ارزش حاوی انواع  ویتامین ها و مواد معدنی (آهن، مس، کلسیم، فسفر و پتاسیم ) است .ژله رویال که یک ماده یکواخت و با حالت خمیری تقریبا مایع با رنگ سفید شیری تا زرد روشن و بوی تند اسید فنولیک و ترش مزه است.

چگالی ژله رویال تفریبا 1/1 گرم بر سانتی متر مکعب دارد و مقدار کمی در آب محلول است. محلول های آبی را طی عمل قلیایی شدن با سود روشن می کند، چسبندگی آن بر حسب مقدار آب موجود و کهنگی آن تغییر می کند.

وقتی در دمای اتاق و در یخچال در دمای 5 درجه سانتیگراد نگهداری شود به نظر می رسد افزایش چسبندگی آن مربوط به افزایش ترکیبات ازته نامحلول در آب و همچنین کاهش ازت محلول و اسیدهای آمینه آزاد می باشد. اگر ساکارز اضافه گردد، ژله رویال روان تر می شود. برخی ذرات باقی مانده در ژله رویال علامت خالص بودن آن است، بعنوان مثال حتی به وجود پوست لارو می توان اشاره کرد. تکه های موم نیز کم و بیش وجود دارند، ولی وجود آنها بیشتر به روش جمع آوری بستگی دارد.

تبلیغات متنی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا