دانستنیهای پزشکی

بیهوشی چیست؟

بیهوشی چیست؟ بیهوشی میتوان اینجور تعریف کرد که فرد بصورت ارادی و غیر ارادی کنترلی بروی قسمتی از بدن یا تمام بدن و محیط فیزیکی خود را ندارد، بیهوشی به طور موقت می تواند موجب بی دردی و فلج موضعی شود. که این روند موجب تضعیف یا سرکوب برگشت پذیر دستگاه عصبی مرکزی شده که در نهایت باعث از بین رفتن احساس و واکنش  به محرک های بیرونی می شود. بیهوشی در پزشکی در عمل های جراحی و دندانپزشکی به کار گرفته می شود.

حالات بیهوشی

۱- بی‌دردی

۲- فلج عضلانی

3- از بین بردن هوشیاری

بیهوشی در چند شکل امکان پذیر است

1- بی حسی منطقه ای که در این حالت انتقال تکانه های عصبی از طریق سیستم عصبی بین بافت هدف و طناب نخاعی متوقف  می شود که در نهایت باعث ازبین رفتن حس در بافت هدف می شود و اینکه بیمار کاملا هوشیار است.

2- بیهوشی عمومی که در این حالت فعالیت دستگاه عصبی مرکزی به طور کامل متوقف می شود و در نهایت بیمار بیهوش می شود.

3- آرام‌بخشی نوعی از بیهوشی است که در آن فرد به صورت کامل بیهوش نیست. در این روش انتقال تکانه‌های عصبی بین قشر مغز و دستگاه کناره‌ای متوقف می‌شود که سبب حالت آرامبخشی می‌شود.

 

فرایند بیهوشی

متخصص بیهوشی تعداد و میزان داروی بیهوشی و نوع بیهوشی را انتخاب می کند که بسته به نوع جراحی و شرایط بیمار متفاوت خواهد بود. بیماری که بیهوش شده پس از تمام شدن فرایند بیهوشی به هوش می آید و پس از آن به ریکاوری منتقل می شود و پس از چند دقیقه یا چند ساعت حواسش باز می گردد.گاها در برخی موارد بیمار دچار اختلال ادرام بلند مدت پس از عمل می شود و ممکن است هفته ها یا ماه ها به طول بی انجامد که این حالات در سالمندان و بیمارانی که تحت عمل جراحی قلب قرار می گیرند شایع است. اما عوارض بیهوشی به شرایط بیمار و پیچیدگی عمل جراحی و نوع بیهوشی بستگی دارد.

بیهوشی در اتاق عمل سه هدف عمده دارد

1- بی‌دردی
2- ناهشیاری
3- شلی عضلانی

بین انواع بیهوشی و نحوه اثر آن تفاوت‌هایی وجود دارد. بی‌حسی منطقه‌ای، اثرات بی‌دردی را ایجاد می‌کند، در صورتی که بیهوشی با بنزودیازپین‌ها اثرات آرام‌بخشی ایجاد می‌کنند. بیهوشی عمومی می‌تواند تمام اثرات بی‌دردی و آرام‌بخشی را ایجاد کند و در نهایت هدف آن رسیدن به شرایطی است که روند جراحی بیمار به بهترین شکل و با کمترین ریسک انجام شود. رسیدن به این هدف با استفاده از عملکرد متفاوت اما به هم پیوسته داروها بر روی سیستم عصبی بیمار انجام می‌شود.

منبع : ویکی پدیا

آرسینه

تبلیغات متنی
دکمه بازگشت به بالا