پوست و مو

آیا ماینوکسیدیل باعث رویش مو می شود؟

ماینوکسیدیل باعث رویش مو می شود؟

رشد مو با ماینوکسیدیل : ماینوکسیدیل ریزش مو را در مناطقی که موها نازک شده اند را کند می کند و باعث می شود که موهای نازک ضخیم تر شوند ولی ماینوکسیدیل باعث رشد مجدد مو در مناطق کاملا طاس سر نمی باشد، در ادامه مصاحبه دکتر جاوید حسینی را با خبرگزاری ایسنا بررسی خواهیم کرد با آرسینه همراه باشید.

ماینوکسیدیل

دکتر جاوید حسینی: داروهای ریزش مو مثل ماینوکسیدیل، قرص فیناستراید و شامپو کتوکونازول داروهای هستند که مورد تایید برای طاسی نوع مردانه هستند و به غیر از این داروها که تایید شده هستند داروهای دیگری که تجویز می شوند اثرات شناخته شده و قعطی نیستند و با وجود احتمالی عوارض آن بهتر است استفاده نشوند.

مکانیسم دقیق ماینوکسیدیل مشخص نیست  و براساس شواهد این دارو ریزش مو را کند و موهای نازک را ضخیم می کند و البته باعث رشد مو در مناطق فاقد مو نمی شود و موهای ازبین رفته باز نمی گرداند.

ماینیوکسیدیل با غلظت های 5 و 2 درصد مورد استفاده قرار می گیرد و نحوه استفاده از ماینوکسیدیل اهمیت زیادی دارد، که محلول ماینوکسیدیل باید بر روی پوست تمیز و خشک بر روی سر مالیده شود یا ماساژ ملایم داده شود و تا چند ساعت قبل و بعد آن نباید مو ها را شست ، همچنین سشوار زدن موها پس از استفاده از این دارو ممنوع است. محلول ماینوکسیدیل را با مقدار 30 تا قطره در صبح و شب مصرف کنید.

نکته : در زمانی ماینوکسیدیل استفاده می کنید بدانید مثرف آن در روز یک نوبت تاثیر ندارد و برای اینکه تاثیر مفید محلول را ببیندی باید حداقل طی دوره 4 تا 6 ماه مداوم استفاده کنید که گاها تا 12 ماه نیز به طول می انجامد.

مناطق تحت تاثیر ماینوکسیدیل 

محلول ماینوکسیدیل در ریزش موی فرق  و بالای سر دارای اثرات بسزایی نسبت به جلوی سر و خط رویش مو دارد. ولی اط طرف دیگر این قسمت ها از دید ظاهری و اجتماعی اهمیت بیشتری برای فرد و اطرافیان برخوردارد است. باید بدانید که ماینوکسیدیل در مناطقی که مو وجود ندارد تاثیر و کارایی ندارد.

ماینوکسیدیل در ریزش موی زنان

ماینوکسیدیل در ریزش موی زنان که این روند به صورت پراکنده  و منتشر می کند بسیار تاثیر گذار است. هر چقدر فرد جوان تر و تعادا موهای کرکی اش بیشتر و زمان طاسی وی کمتر از ده سال باشد محلول ماینوکسیدیل مفید تر خواهد بود.

این محلول باعث رشد مو گاها در دیگر مناطق بدن می شود که در زنان بیشتر است . از اهمیت زیادی برخوردار نیست زیرا به مرور برطرف می شود و بهتر است در زمان حاملگی از این محلول استفاده نکنید.

گاهی هم این محلول باعث افزایش رشد موها در ‌صورت و مناطق دیگر بدن می‌شود که بیشتر در زنان ایجاد می‌شود. اما اهمیتی ندارد زیرا خود به خود برطرف می‌شود. بهتر است ماینوکسیدیل در زمان حاملگی استفاده نشود.

عوارض ماینوکسیدیل

عوارض جانبی محلول ماینوکسیدیل بطور معمول بروی پوست خواهد بود و این بخاطر وجود پروپیلن‌گلیکول در‌ ماینوکسیدیل است، عوارض حاصل خشک شدن پوست سر و پوسته ریزی  و البته خارش و قرمزی پوست خواهد بود ولی میتوانید از دیگر محصولات که پروپیلن‌گلیکول ندارند استفاده شود که عوارض کمتری برخوردار هستند.

 

نکته : با قطع کردن مصرف این دارو نتایج مثبت آن نیز به مرور ازبین خواهد رفت و وضعیت فرد به روز های اول باز می گردد در صورت استفاده این محلول باید تا آخر عمر ادامه پیدا کند.

منبع : ایسنا

تبلیغات متنی

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا