دانستنیهای پزشکی

قرص ماینوکسیدیل

قرص ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل کاهش دهنده فشار خون و مکانیزم اثر گذاری آن گشاد کننده عروق محیطی با اثر مسقتیم است که در نهایت مقاوت عروق محیطی را کاهش و سبب افت فشار خون می شود.این دارو در درمان زیادی شدید فشار خون مصرف می‌شود.

فارماکوکینتیک ماینوکسیدیل

در حدود 90 درصد از یک مقدار مصرف خوراکی از مجرای گوارشی جذب می‌شود، نیه عمر پلاسمایی دارو 2/4 ساعت است، اما  اثر دارو ممکن است تا 75 ساعت باقی بماند، این دارو به میزان در کبد متابولیزه می شود و در نهایت از طریق ادرار و به شکل متابولیت دفع می‌شود.

عوارض ماینوکسیدیل

احتباس آب و سدیم، افزایش وزن، ادم محیطی، تکی کاردی، افزایش رشد مو، افزایش برگشت‌پذیر کرآتینین و نیتروژن اوره خون و گاهی اختلالات گوارشی و بثورات جلدی با مصرف این دارو گزارش شده است.

تداخلات دارویی

در صورت مصرف همزمان با سایر داروهای پایین‌ آورنده فشار خون ممکن است اثرات کاهنده فشار خون این دارو  تشدید شود. در صورت مصرف همزمان مینوکسیدیل با داروهای مقلد سمپاتیک مسدودکننده گیرنده، کاهش شدید فشار خون در حالت ایستاده ممکن است بروز کند.

هشدار ها ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل در این موارد با احتیاط مصرف شود: نارسایی احتقانی قلب، بی‌کفایتی عروق کرونر از جمله آنژین صدری، افوزیون پری کارد، فئوکروموسیتوم و عیب کار کلیه.
اندازه‌گیری فشار خون در فواصل منظم در طول درمان و اندازه‌گیری وزن بیمار  ضروری است.

نکته : ماینوکسیدیل به صورت محلول 2 درصد و 5 درصد برای رشد مو مورد استفاده قرار میگیرد.

آرسینه

تبلیغات متنی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا