دانستنیهای پزشکی

درمان زخم های دیابتی با اوزون تراپی

درمان زخم های دیابتی با ازون تراپی

اوزون تراپی

انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران، سید احمد رئیس السادات افزود: در زخم های دیابتی بهبود خونرسانی کلید درمان است؛ ممکن است برحسب شرایط از شست وشو با محلول های خاص یا پانسمان های تخصصی استفاده شود.

وی گفت :درحال حاضر در ایران بیش از پنج میلیون نفر مبتلا به دیابت وجود دارد که پیش بینی می شود طی ۱۵ سال به ۲و برابر افزایش یابد.
رئیس السادات افزود:علیرغم تلاش های مختلف هنوز علاج قطعی برای بیماری دیابت شناخته نشده است و پیشگیری، تشخیص زودرس و درمان مناسب، بهترین رویکرد برای رهایی از عوارض آن است.

درمان زخم های دیابتی با اوزون تراپی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: آموزش بیمار و خانواده، اصلاح الگوی زندگی و فعالیت های روزمره، ورزش درمانی مناسب و بکار گیری روش های فیزیکی و دارویی و تزریقات تخصصی تشخیصی و درمانی از مهمترین ابزارهای متخصصین طب فیزیکی در توانبخشی بیماران مبتلا به دیابت به شمار می رود.
دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران گفت: شیوع چاقی و بیماری های قلبی عروقی در دیابت سبب شده تا ورزش درمانی و تغذیه مناسب به عنوان شاه کلید بهبود کیفیت زندگی شناخته شوند. ورزشهای هوازی، تقویتی و انعطاف پذیری و ورزش های آبی همگی در مبتلایان به دیابت مفید هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:افت قند دردیابتی ها هنگام ورزش شایع است، بنابر این آگاهی بیماران ازعلایم کاهش قند ضروری است. بیماران باید قبل از ورزش و هنگام ورزش طولانی، قند خون را چک کنند و در صورتی که خیلی پایین بود ورزش را به تعویق بیندازند .

وی در ادامه گفت: علاوه بر افت قند، زخم شدن پا به دنبال ورزش هم نکته با اهمیتی است که با بررسی اندام ها قبل و بعد از ورزش و نیز پوشیدن کفش مناسب می توان از رخ دادن آن جلوگیری نمود.

رئیس السادات با اشاره به شیوع بالای احساس خواب رفتگی و گزگز اندام ها در افراد دیابتی گفت: سندرم تونل کارپال و آسیب اعصاب محیطی (نوروپاتی ) که نواحی انتهای اندامها را درگیر می کند از مهمترین علل این شکایات به شمار می رود. با تشخیص زود هنگام سندرم تونل کارپ و نوروپاتی دیابتی با کمک نوار عصب و عضله می توان به کنترل موثرتر آنها پرداخت و به ویژه از ایجاد عوارضی مانند ضعف اندام و زخم جلوگیری کرد.

وی در پاسخ به اینکه برای پیشگیری و درمان زخم های دیابتی چه باید کرد گفت: اولین نکته رعایت رژیم و کنترل سطح قند است. ارزیابی روزانه پا از نظر زخم، پینه، قرمزی، استفاده از کرم های نرم کننده (کرم لانولین) برای کاهش خشکی و ترک بین انگشتان از نکات مهم دیگر مراقبت از این بیماران به شمار می رود.
وی گفت: به ویژه در مورد افراد دیابتی که دچار اختلال حس هستند باید هر ۲-۳ ماه ناخن های پاها مورد معاینه قرارگیرد و کالوس ها (پینه ها) توسط پزشک برداشته شود. نکته مهم اینکه در مبتلایان به دیابت ناخن ها باید به صورت خطی کوتاه شوند و نه گرد.

وی با اشاره به اینکه از مشکلات قابل توجه دیگر بیماران دیابتی شیوع بالای اختلالات اسکلتی و عضلانی است، افزود: شانه یخ زده که در آن بیمار دچار محدودیت حرکتی شانه و بازو است، التهاب رباط های مختلف، جمع شدگی پوست کف دست، خشکی و سفتی مفاصل و افزایش احتمال ابتلا به پوکی استخوان، از مهمترین عوارض اسکلتی و عضلانی دیابت می باشد.

بیستمین کنگره طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران ۱۱ تا ۱۳ اسفند با حضور جمعی از صاحب نظران در مرکز همایش های رازی برگزار می شود

منبع : ایرنا

ارسال پاسخ

آرسینه
آرسینه جدیدترین و بروز ترین مطالب در حوزه های تغذیه, روانشناسی, پوست ومو, گردشگری, فرهنگی, سبک زندگی, تکنولوژی, تناسب اندام, رژیم غذایی, بیماری های نادر و.. آرسینه همواره سعی بر بهبود هر چه بهتر کیفیت محتوا خواهد بود.