تغذیه

خواص خرما برای سلامتی

خواص خرما برای سلامتی

جدا از خوشمزگی، خرما خواص مفیدی به ویژه برای سلامتی قلبی دارد. انواع مختلف خرما، یک ماده غذایی بسیار مفید برای اندام های بدن و به ویژه برای قلب است.تحقیقات بسیاری که در سراسر جهان درباره خواص خرما انجام شده، نتایج حیرت آوری از خواص این ماده غذایی برای سلامتی انسان را نشان می دهد.درادامه خواص شگفت انگیز خرما را می خوانید.

افزایش انرژی بدن و مغز

خرما سرشار از قند های ساده همچون گلوکز، فروکتوز و ساکاروز است و به همین دلیل یک ماده انرژی زای سریع برای بدن است. کارشناسان تغذیه به ورزشکاران توصیه می کنند 2 وعده خرما قبل و بعد از تمرین ها داشته باشند تا انرژی لازم تامین شود. خرما به مغز انرژی لازم برای تقویت حافظه و تمرکز را می دهد و به همین دلیل خرما را به رژیم غذایی کودکان و سالخوردگان اضافه می کنند تا در مورد این گروه اخیر از خطر ابتلا به آلزایمر جلوگیری شود.

جلوگیری از سرطان

خرما غنی ازمنیزیم است و این ماده باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن می شود. منیزیم التهاب را در بدن کاهش می دهد. التهاب دلیل اصلی بسیاری از بیماری ها و از جمله انواع سرطان است. خرما دارای آنتی اکسیدانت هاست که با رادیکال های آزاد می جنگند. در تحقیقی که در مجله بریتانیایی تغذیه در سال 2015 منتشر شده خوردن خرما از امکان ابتلا به سرطان معده و روده را کاهش می دهد.

جلوگیری از سکته قلبی

خرما یک منبع خوب برای پتاسیم است که ماده ای مهم در سلامتی قلب است. کارشناسان تغذیه می گویند مصرف روزانه 100 گرم خرما 20 درصد پتاسیم مورد نیاز روزانه را تامین می کند. یک تحقیق دیگر نشان می دهد زنانی که روزانه 3200 میلیگرم پتاسیم مصرف می کنند 21 درصد کمتر در معرض حمله قلبی قرار می گیرند.

جلوگیری از سختی رگ ها

تحقیقات جدید نشان می دهد که مصرف روزانه خرما از سخت شدن رگ ها جلوگیری می کند که علت اصلی سکته قلبی است. سخت شدن رگ ها در اثر بالا بودن کلسترول بد در بدن به وجود می آید. مصرف روزانه 100 گرم خرما برای مدت 4 هفته باعث کاهش تیروگلیسیرید ها در بدن به میزان 15 درصد و اکسیده شدن چربی در خون را به میزان 33 درصد می شود و همه این ها بدون بالا رفتن قند خون صورت می گیرد.

درمان زخم معده

از خرما، به دلیل خاصیت تنظیم کننده دستگاه گوارش، از قرن ها پیش برای درمان زخم معده استفاده می شده است. تحقیقی که در سال 2005 انجام شده، نشان می دهد که خرما التهاب حاصل از زخم معده را کاهش می دهد و این تحقیق همچنین ثابت می کند که خوردن خرما برای درمان زخم معده موثرتر از مصرف دارو است.

جلوگیری از کم خونی
خرما سرشار از آهن است و ماده اصلی در هموگلبین خون است. کمبود آهن در بدن باعث کم خونی می شود و به همین دلیل خوردن روزانه خرما مقدار لازم آهن را به بدن می رساند و از کم خونی به ویژه در کودکان و زنان باردار جلوگیری می کند. 100 گرم خرما حاوی 9/0 میلیگرم آهن است.

آرسینه

تبلیغات متنی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا