دانستنیهای پزشکی

اهمیت آزمایش‌ سرطان پروستات و روده بزرگ

اهمیت آزمایش‌ سرطان پروستات و روده بزرگ

انجام آزمایش‌های دوره‌ای و به موقع اهمیت بسیاری دارد، زیرا کشف یک بیماری مانند سرطان پروستات و کولون قبل از ظاهر شدن علایم آن، درمان سریعتر و آسا‌نتری دارند.

سرطان پروستات

بعد از سرطان پوست سرطان پروستات یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در بین مردان می‌باشد و بسیار تهاجمی و سریع پیشرفت می‌کند. قبل از اینکه علایم ظاهر شوند، انجام آزمایش‌های غربالگری در مراحل اولیه، بسیار با اهمیت بوده و موجب تشخیص به هنگام بیماری خواهد شد.

 

آزمایش برای سرطان پروستات

این آزمایش یا از طریق معاینه دیجیتالی ناحیه رکتال صورت می‌پذیرد و یا آزمایش خون مخصوص آنتی ژن‌های پروستات صورت می‌پذیرد. طبق توصیه انجمن سرطان آمریکا هر مردی طبق موارد زیر درباره خطرات سرطان پروستات باید اقداماتی را انجام دهد.

۵۰ سالگی میانگین ریسک ابتلا
۴۵ سالگی برای مردان آمریکایی آفریقایی تبار با ریسک بالا
۴۰ سالگی برای مردان دارای سابقه خانوادگی

سرطان روده بزرگ

سرطان کولورکتال دومین علت شایع مرگ ناشی از سرطان است. خطر ابتلا در مردان بیشتر از زنان است. اکثر سرطان‌های روده بزرگ از یک پولیپ روده به آرامی رشد و توسعه می‌یابند. بعد از رشد در داخل روده به نواحی دیگر بدن منتشر می‌شوند و تنها راه جلوگیری از این سرطان برداشتن پولیپ قبل از سرطانی شدن است.

 

آزمایش سرطان روده بزرگ

بهترین زمان برای آغاز غربالگری، در حدود سن ۵۰ سالگی است. کولونوسکوپی اولین آزمایش رایجی است که کمک به تشخیص پولیپ و سرطان روده بزرگ می‌کند. پزشک به راحتی با استفاده از یک لوله انعطاف‌پذیر و مجهز به دوربین داخل روده را بررسی می‌کند، و در همان زمان آزمایش، پولیپ را می‌توان حذف کرد. یک جایگزین مشابه به نام سیگموئیدوسکوپی وجود دارد که با داشتن انعطاف بیشتر به بررسی نواحی پایینی روده بزرگ می‌پردازد. برخی از بیماران برای انجام کولونوسکوپی مجازی از طریق سی تی اسکن و و ایکس ری انتخاب می‌شوند، اما اگر پولیپ داشته باشند، برای حذف آن نیاز به انجام کولونوسکوپی واقعی دارند

آرسینه

تبلیغات متنی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا