دانستنیهای پزشکی

شیوه صحیح نشستن پشت میز کار

شیوه صحیح نشستن پشت میز کار

نشستن پشت میز کار برای ساعت‌های متمادی می‌تواند بسیار برای سلامت گردن، کمر و مچ و انگشتان مضر باشد. استفاده از لوازم آرگونومیک مانند صندلی و میز مناسب به شما برای راحتی بیشتر و سلامت مفاصلتان کمک می‌کند. با این حال بهتر هست نحوه نشستن و چیدمان و تنظیم وسایلتان نیز مناسب باشد.

صندلی:

صندلی انتخاب کنید که گودی کمر شما را پر کند. ارتفاع صندلی را به گونه‌ای تنظیم کنید که کف پاهایتان به طور کامل و راحت بر روی زمین قرار گیرد و همچنین ران‌هایتان با سطح زمین مساوی باشد. دسته صندلی را طوری تنظیم کنید که ساعد و آرنجتان به راحتی و بدون اینکه به شانه‌هایتان فشار بیاید بر روی آن قرار گیرد.

 

لوازم کلیدی:

وسایل و لوازم کلیدی نظیر تلفن، منگنه، کاغذ و از این دست لوازم را نزدیک به خود قرار دهید تا دسترسی راحت‌تری به آنها داشته باشید. برای استفاده از لوازمی که حین نشستن به راحتی قابل دسترسی نیستند از جای خود بلند شوید.

 

موشواره و کیبورد:

موشواره و کیبورد را با هم در یک سطح و در دسترس قرار دهید. مچ دست‌ها باید هنگام استفاده از این لوازم صاف باشد و بازوها باید به بدن نزدیک باشند. دست‌های خود را هم سطح و یا پایینتر از آرنج‌ها قرار دهید. از کلید‌های میانبر کیبورد بیشتر استفاده کنید تا استفاده از موشواره را به حداقل برسانید. در صورت امکان، حساسیت موشواره را طوری تنظیم کنید تا با کوچکترین لمس بتوانید از آن استفاده کنید.

 

تلفن:

اگر به صورت مکرر به طور همزمان از تلفن استفاده کرده و تایپ می‌کنید، از هدفون استفاده کنید تا مجبور به گذاشتن تلفن بین سر و شانه نباشید.

 

زیرپایی:

اگر ارتفاع صندلی به اندازه‌ای زیاد است که کف پایتان به راحتی بر روی زمین قرار نمی‌گیرد، از زیرپایی استفاده کنید.

 

میز کار:

مطمئن شوید که پاها و زانوهایتان به راحتی در زیر میز جای بگیرند. اگر ارتفاع میز بسیار کم است و قابل تنظیم نیست، از لوازمی مانند آجر یا تخته محکم برای بیشتر کردن ارتفاع آن استفاده کنید؛ این لوازم را زیر پایه میز قرار دهید تا ارتفاع آن مناسب شود. اگر میز بسیار بلند است، ارتفاع صندلی خود را بالا برده و در صورت نیاز از زیرپایی استفاده نمایید. اگر لبه‌های میز سخت و تیز بود، از پدهای استراحت مچ استفاده کنید.

 

صفحه نمایش:

صفحه نمایش را به طور مستقیم روبروی خود در فاصله ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌متری قرار دهید. بالای صفحه نمایش باید هم سطح با چشمان شما قرار گیرد. صفحه نمایش باید دقیقاً پشت کیبورد باشد. اگر از عینک دو کانونه استفاده می‌کنید، صفحه نمایش را ۲ تا ۵ سانتی‌متر پایینتر از سطح دید چشمان قرار دهید.

آرسینه

تبلیغات متنی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا