پزشکی

تغییرات استروژن,پروژسترون در بدن

تغییرات استروژن,پروژسترون در بدن

خشکی واژن

بعضی اوقات خشکی واژن طبیعی است. اما متوجه باشید که کاهش مقدار استروژن در بدن می‌تواند دلیلی بر التهاب و خشکی واژن باشد. هورمون موجب مرطوب و راحت بودن بافت واژن می‌گردد. عدم تعادل هورمون موجب کاهش مایع واژن و سفتی آن نیز می‌گردد.

کاهش میل جنسی

اکثر مردم تصور می‌کنند که هورمون تستسترون یک هورمون مردانه است، اما خانم‌ها نیز دارای این هورمون هستند. اگر سطح این هورمون از حد معمول پایین‌تر باشد، میل جنسی کاهش می‌یابد.

تغییرات پستان

کاهش استروژن موجب کاهش تراکم بافت سینه می‌گردد. با افزایش این هورمون این بافت ضخیم شده و حتی توده‌های جدید و یا کیست ایجاد می‌شود. در رابطه با این تغییرات با پزشک خود مشورت کنید.

اشتها و افزایش وزن

وقتی شما دارای حس افسردگی و تحریک پذیری هستید، همان موقع سطح استروژن شما پایین است و ممکن است شما بیشتر میل به خوردن داشته باشید. زیرا که هورمون‌ها در ارتباط مستقیم با افزایش وزن هستند. همچنین پایین آمدن شیب استروژن تاثیر در هورمون لیپتین که تنظیم کننده مصرف مواد غذایی است می‌گذارد.

سر درد

موارد بسیاری می‌توانند تحریک سر درد باشند. اما برای بعضی از خانم‌ها، کاهش استروژن موجب سر درد شده و خصوصا در زمان پریود و یا قبل از آن سر درد وجود دارد. سردرد‌های منظم در بازه زمانی نزدیک به عادت ماهانه نشان دهنده تغییرات این هورمون در بدن است.

نوسانات خلقی و افسردگی

تحقیقات نشان می‌دهد که هورمون استروژن تاثیر کلیدی بر مواد شیمیایی مغزی مانند سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین می‌گذارد که همه این هورمون‌ها در ثبات خلق و خوی افراد نقش کلیدی دارند.

آرسینه

تبلیغات متنی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا