رپورتاژ آگهی

هر آنچه که باید در مورد وندورلیست بدانید اینجاست!

خریدارانی که دارای چندین هزار تامین کننده هستند، عرضه کنندگان کالا و خدمات را مورد ارزیابی قرار می دهند و بر این اساس لیستی از عرضه کنندگان معتبر که توسط آنها پذیرفته شده است را تهیه می نمایند تا در مواقعی که به یک کالا و یا خدمات نیاز دارند، در زمان کوتاهی بتوانند به نیاز خود دست پیدا کنند و دلیل دیگری که برای تهیه وندورلیست وجود دارد این است که با استفاده از این لیست می توان به خرید پیمانکاران نظارت کرد و در این صورت پیمانکار مجموعه مورد نظر متعهد می شود که فقط از میان فهرست عرضه کنندگان کالا و خدمات خرید ها را انجام دهد.

چگونه می توان در یک وندورلیست عضو شد؟

عضویت در وندور لیست های شرکت های متفاوت به صورت متفاوتی صورت می گیرد و بستگی به سیاست ها و استراتژی های شرکت هایی دارد که تهیه کننده این لیست ها می باشند.

ثبت نام اولیه در برخی از وندورلیست ها به صورت آنلاین صورت می گیرد و برخی از آنها به صورت حضوری انجام می شود. همچنین برخی به صورت مکاتبه پستی و پیگیری توسط اتوماسیون اداری صورت می گیرد. لازم به ذکر است که برخی از وندورلیست ها نیز فاقد ثبت نام هستند.

ویرایش وندورلیست ها چگونه صورت می گیرد؟

لیست avl باید به صورت پویا به حذف و اضافه شرکت ها بر اساس ارزیابی های مستمر بپردازد.

برخی از شرکت ها برای این کار به صورت سالی یک بار اقدام می کنند و وندورلیست خود را تنظیم و ویرایش می نمایند، برخی از آنها نیز در بازه های زمانی کوتاه تر و یا بلند تر این کار را انجام می دهند و یا حتی برخی از آنها بر اساس هر پروژه برای تنظیم وندورلیست خود اقدام می نمایند.

حذف کردن نام یک شرکت از وندور لیست (AVList) تنها در مواقعی صورت می گیرد که آن شرکت به فهرست سیاه تامین کنندگان ارجاع داده شده باشد. بعد از عضویت عرضه کننده کالا در وندورلیست و در حین همکاری، اگر عرضه کننده مورد نظر به تعهدات خود به درستی عمل نکند، در این صورت به لیست سیاه ارجاع داده می شود.

وندورلیست

چرا باید در وندور لیست عضو شد؟

مناقصاتی که در خصوص صنایع نفت، مترو ، گاز، پتروشیمی و نیرو برای هر کالا صورت می گیرد، تنها به شرکت هایی اطلاع رسانی می شود که در وندورلیست مترو یا صنایع دیگر عضو باشند. همچنین شرکت ها تمایل زیادی دارند که برنده های مناقصات عمومی خود را از اعضای وندورلیست خود انتخاب کنند.

به همین دلیل عضو شدن در وندورلیست ها به معنی کاندید بودن برای فروش کالا و خدمات به مشتریان صنعت است که حجم خرید آنها معادل با صد ها مشتری معمولی است.

همچنین لازم به ذکر است که عضویت در وندرولیست ها باعث افزایش میزان اعتبار و افتخار سازمان مورد نظر می شود.

آیا عضو شدن یک شرکت در یک وندور لیست به معنای خرید تضمینی از آن شرکت می باشد؟

پاسخ به این سوال، خیر است. زیرا این موضوع به میزان رقابت موجود در میان شرکت هایی که دارای محصول مشابه در وندورلیست مورد نظر هستند، بستگی دارد. به عبارت دیگر عضویت در وندورلیست ها به معنای کاندید شدن برای حضور در مناقصات محدود و یا به معنای گزینه هایی است که یک مسئول خرید از میان آنها اقدام به انتخاب بهترین می کند.

آیا تمامی سازمان ها و یا شرکت هایی که به تهیه وندور لیست اقدام می کنند به عرضه کنندگان کالا و یا خدمات خود تاییدیه عضویت می دهند؟

در پاسخ به این سوال باید گفته شود که اصولا شرکت کارفرما باید دارای روشی باشد که عرضه کننده کالا یا خدمات از حضور خود در وندورلیست آن شرکت آگاه شود. اما در این خصوص روش های اطلاع رسانی شرکت ها به صورت متفاوت می باشد و از نظر مطلوبیت برای عرضه کنندگان در سطوح مختلفی قرار دارد.

به عنوان مثال: برخی از شرکت ها به صورت آنلاین قابل استعلام گرفتن هستند و برخی گزارش های سالیانه را از شرکت هایی که در عضویت وندورلیست خود هستند را به صورت عمومی ارائه می کنند. بعضی از آنها نیز نامه تاییدیه به صورت مکتوب می دهند و برخی فقط کد رهگیری می دهند و پاسخ استعلام را به صورت شفاهی اعلام می کنند. برخی پاسخ را فقط به صورت حضوری اعلام می کنند و در نهایت برخی نیز فقط به پیمانکاران اطلاعات مورد نظر را ارائه میدهند.

مزایای عضویت در وندورلیست های صنعتی چیست؟

عضویت در این لیست avl  ها دارای مزایای از قبیل زیر است:

  • باعث افزایش حجم سود ها به صورت قابل توجهی می شود زیرا شرکت های بزرگ نیاز به لیست avl دارند.
  • با عضویت در لیست avl امکان شرکت کردن در مناقصاتی که مربوط به آن پروژه است، فراهم می شود.
  • موانعی که بر سر راه همکاری با شرکت های بزرگ و پروژه های عظیم وجود دارد، برداشته می شود.
  • میزان اعتبار و افتخار سازمان افزایش پیدا می کند.

 

پتروکاران فردا

  شماره تماس : 44675991 – 44697200 – 44697100 (021)

   شماره تماس : 09194103059

  فکس : 02144675991

  ایمیل :  info@avllist.com

   آدرس :  شهرک اکباتان، فاز 1 ، خیابان نفیسی، کوچه خادم ، پلاک 19، طبقه 4، واحد 14

تبلیغات متنی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا