تغذیه

خوابیدن با شکم گرسنه چه مشکلاتی را دارد؟

خوابیدن با شکم گرسنه چه مشکلاتی را دارد؟

آرسینه : خوابیدن با شکم گرسنه چه مشکلاتی دارد؟ در دنیایی که ما امروزه در آن زندگی میکنیم مشکل های رایجی وجود دارد که اضافه وزن و چاقی یکی از آن ها میباشد.بعضی افراد هر کاری را به منظور کاهش وزن انجام میدهند و استفاده از هر روشی برای این کار صحیح نیست.یکی از کارهایی که برخی افراد انجام میدهند این است که غذای روزانه شان را کاهش میدهند و روشی محبوب در میان مردم است.
اگرچه کاهش کالری دریافتی برای کاهش وزن منطقی به نظر می‌رسد، اما رفتن به بستر خواب در شرایطی که گرسنه هستید، می‌تواند آثار مختلفی بر افراد مختلف به همراه داشته باشد. به گفته کارشناسان، این شرایط اغلب به سود سلامت بدن یا وزن شما نیست.

افت انرژی

به نقل از مجله روز زندگی، فکر می‌کنید بدن شما هنگام شب به غذا نیاز ندارد؟ بهتر است در این زمینه تجدیدنظر کنید. بدن انسان به طور مداوم در ۲۴ ساعت شبانه‌روز انرژی مصرف می‌کند و همواره در حال سوزاندن کالری است. این به معنای آن است که باید سوخت موردنیاز برای حفظ بالاترین سطح کارایی را حتی زمانی که خواب هستید تامین کنید. اگر با شکم گرسنه به خواب بروید اثر سطوح انرژی کاهش یافته و می‌تواند باقی روز شما را تحت تاثیر قرار دهد.

بداخلاق شدن

معده خالی و احساس گرسنگی می‌تواند هر فردی را بداخلاق سازد. نتایج مطالعات انجام شده توسط پژوهشگران دانشگاه کمبریج نشان داده که سطوح هورمون سروتونین – هورمون تنظیم رفتار – هنگامی که فردی چیزی نمی‌خورد دچار نوسان می‌شود که این شرایط بر بخشی از مغز تاثیرگذار است که به کنترل خشم کمک می‌کند.

اختلال در خواب

رفتن به بستر در شرایطی که شام نخورده و گرسنه هستید می‌تواند به خواب رفتن را با تاخیر مواجه سازد. زمانی که سرانجام به خواب می‌روید نیز دردهای گرسنگی مغز را از نظر ذهنی در حالت هشدار نگه می‌دارند و این شرایط شما را از خواب عمیق و کافی شبانه محروم می‌سازد. افزون بر این مطالعات نشان داده کمبود خواب مناسب می‌تواند به عوارض جانبی منفی بسیاری از جمله افت سوخت و ساز، افزایش اشتها، سیستم ایمنی تضعیف شده، خطر بیشتر برای ابتلا به برخی انواع سرطان و همچنین دیابت منجر شود. پس اگر در پی کاهش وزن در شرایطی که سلامت بدن خود را نیز حفظ کنید هستید مطمئنا به خواب رفتن شبانه با معده خالی می‌تواند نتیجه‌ای معکوس به همراه داشته باشد زیرا از استراحت کافی بی‌بهره خواهید ماند.

از دست دادن توده عضلانی

انجام ورزش در صبح روزی که شب گرسنه خوابیده‌اید، سودی به همراه نخواهد داشت. مطالعات نشان داده که خوابیدن با معده خالی می‌تواند بدن را از مواد مغذی ضروری برای تبدیل پروتئین به عضله محروم سازد. و بدن روند تجزیه عضلات برای کسب انرژی را آغاز می‌کند. برای آنکه بهترین نتیجه را از تمرینات ورزشی خود بگیرید، چند ساعت پیش از خواب شامی سبک مصرف کنید و آب فراوان بنوشید. به خاطر داشته باشید که از پرخوری پرهیز کنید. میزان غذایی که مصرف می‌کنید نباید احساس سنگینی یا سیری بیش از اندازه در شما ایجاد کند. یک شام سبک و مقوی از شکل‌گیری اختلال در خواب شبانه جلوگیری می‌کند. در شرایطی که امکان انجام فرایندهای شبانه را برای بدن فراهم می‌کند که از آن جمله می‌توان به ترمیم و ساخت عضلات اشاره کرد.

تنظیم ساعت مشخص برای غذا خوردن

تنظیم یک زمان مشخص برای وعده‌های غذایی می‌تواند تاثیر شگفت‌انگیزی در زمینه وزن و اندازه دور کمر شما داشته باشد. وعده‌های غذایی منظم انرژی پایدار را برای بدن تامین می کنند و نرخ سوخت و ساز سالم را حفظ می‌کند.

امکان افزایش وزن

بسیاری فکر می‌کنند با معده خالی به خواب رفتن می‌تواند در تحقق هدف کاهش وزن موثر باشد، اما در واقعیت هرچه بیشتر احساس گرسنگی کنید، احتمال این که روز بعد غذای بیشتری مصرف کنید، بیشتر می‌شود. این که پیش از وعده غذایی بعدی آنقدر صبر کنید تا احساس گرسنگی فوق‌العاده به شما دست بدهد، می‌تواند سطوح قند خون را چنان کاهش دهد که تمایل داشته باشید هرچه را که می‌بینید، بخورید. افزون براین، همان گونه که اشاره شد با معده خالی خوابیدن می‌تواند به مصرف مواد غذایی بیشتر در صبح روز بعد منجر شود، از این رو قند خون به سطوح ناسالم افزایش یافته و شرایط سوخت و ساز در ادامه روز تحت تاثیر قرار بگیرد، پس به جای اینکه شبها گرسنگی بکشید، می‌توانید مقداری مغزهای خوراکی یا شکلات تلخ مصرف کنید.

منبع : بولتن نیوز

آرسینه

تبلیغات متنی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا