روانشناسی

اختلال خواب افراد خلاق بیشتر از سایر افراد است

اختلال خواب افراد خلاق بیشتر از سایر افراد است

آرسینه : افراد خلاق بیشتر از سایر افراد دچار اختلال خواب هستند,استعداد و تونایی های ما یکسان نیست.و هر کسی در کاری خاص توانمند است.فقط کافی است آن را به درستی بشناسیم و به کار بکیریم.مطالعات دانشمندان و تحقیقات آن ها بر روی افراد مختلف نشان می دهد افراد خلاق کمتر از افرادی که خلاق نیستند از خواب با کیفیت و خوب بهره مند هستند، حتی اگر زمان بیشتری بخوابند

اختلال خواب

به گزارش اراند دورلد، در مطالعه‌ای تازه محققان چگونگی اثرگذاری دو نوع خلاقیت (بصری و کلامی) بر جنبه‌های بیرونی و درونی کیفیت خواب، از قبیل مدت و دوره‌های آن را مورد بررسی قرار دادند.

یافته‌ها حاکی از تفاوت الگوی خواب در هر دو بود. بدان معنا که خلاقیت بصری با مکانیسم‌های مغزی متفاوتی نسبت به خلاقیت کلامی فعال می‌شود. کسانی که خلاقیت بصری داشتند، اختلالاتی در خواب خود را گزارش داده بودند که منجر به بروز مشکلاتی در عملکردشان طی روز می‌شد در حالی که افرادی با خلاقیت کلامی، هرچند ساعات بیشتری می‌خوابیدند، دیر به خواب می‌رفتند و دیرتر هم بیدار می‌شدند.

چنین یافته‌هایی این نظر را نزد محققان تقویت کرد که پردازش و تجلی خلاقیت‌های بصری، طرز کار روانی متفاوتی نسبت به افرادی با خلاقیت کلامی دارد. یکی از توضیحات احتمالی برای چنین تفاوت‌هایی می‌تواند این باشد که «مازاد»ی از خلاقیت بصری، باعث هوشیاری بیشتر می‌شود که به نوبه خود می‌تواند سبب بروز اختلال در خواب فرد باشد. از سوی دیگر، ممکن است ادامه روند خلاقیت در افرادی با خلاقیت کلامی بر فرایند خواب آنها نیز اثر بگذارد و زمان بیشتری آنها را بیدار نگاه دارد و پس از به خواب رفتن نیز مدت خوابشان را طولانی‌تر کند.
نتایجی که از این مطالعه به دست آمد نشان داد در هر دو گروه افراد خلاق با خلاقیت بصری و کلامی، الگوی خواب متفاوت از افراد خیر خلاق است.

منبع: سلامت نیوز
تبلیغات متنی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا