روانشناسی

اختلال عصبی

اختلال عصبی

افراد عصبی

اغلب به‌عنوان پرتنش، نگران یا بی‌حوصله و دمدمی مزاج شناخته می‌شوند به هرچیزی بیش از حد فکر می‌کنند و از هرچیزی به‌راحتی نمی‌گذرند.

عصبی بودن صفت خوب تلقی نخواهد شد. این ویژگی در کل منفی نیست. کسانی که که می‌توانند عصبی بودن‌ شان را به‌درستی کنترل کنند، ممکن است در حقیقت از ذهن بیش‌فعال‌شان سودهایی ببرند و احساس خام‌شان از جوانبی که دیگران فاقد آن هستند به نفع‌شان تمام کنند.

با جریان پیش رفتن برای‌این افراد ناراحت کننده است

برای یک فرد عصبی انعطاف‌پذیری چالش برانگیز است. آنها برنامه‌ریزند چون مایلند ازشگفتی‌ های ناخواسته پرهیز کنند. هرچند به نفع‌شان است که یادبگیرند بیشتر با جریان هماهنگ شوند اما برنامه‌ریزی قبلی‌شان همیشه هم چیز بدی نبوده. برای برنامه‌ریزی دورهمی یا  جشن تولد همکارتان به چه کسانی میتوان اعتماد کرد؟

اشخاص عصبی می‌خواهند مطمئن شوند که مراقب همه چیز هستند و دوست دارند از این‌ که دیگران چه‌ نظری درموردشان دارند بیش  آگاه باشند . چنین افرادی یادش نمی‌رود روز تولدتان را تبریک بگویند و یا وقتی ارتقا شغلی گرفتید برای‌ شما کارت تبریک بفرستند. این سطح از رفتار هشیارانه چیزی است که محققان به آن اختلال عصبی سالم می‌گویند.

عصبی بودن می‌تواند به نفع سلامتی‌ شان باشد

کسانی  که دقت و موشکافی را با عصبی بودن به خوبی ترکیب می‌کنند ممکن است بهره‌های خوبی از تندرستی را ببرند. محققین نشان می‌دهند  که این افراد سالم عصبی کمتر به بیماری‌های مزمن دچار شده، وزن متعادل‌تری دارند و التهابات کمتری در آنها رخ داد.

تمایل به اضطراب دارند

اضطراب قطعا یک احساس مثبت نیست، ولی افراد عصبی سالم می‌توانند از اضطراب به نفع خود استفاده کنند. آنهایی که دقت و هشیاری بالایی دارند شاید اضطراب داشته باشند اما وقتی به مشکلات و مسائل زندگی‌ شان فکر خواهند کرد این اضطراب و استرس بی‌حرکت و ناتوان‌شان نخواهد کرد. آنها اضطراب‌شان را تحت کنترل و تنظیم گرفته و همین انگیزه‌ای می‌شود تا بفهمند اضطراب‌شان به چه چیزی مربوط بوده است.

روابط احساسی به آرامش‌شان کمک می‌کند

آیا تا کنون افراد مضطرب را دیده‌ اید که با دیدن شخص خاصی به‌ وضوح آرام شوند؟ شاید شگفت انگیز به‌نظر برسد، اما تصادفی نیست. تحقیقاتی که نتایجش در Journal of Personality منتشر شده نشان داده است  رابطه عاشقانه و احساسی می‌تواند روی فرد عصبی تاثیری متعادل‌کننده و بادوام داشته باشد.

هر تصمیمی سرنوشت‌  ساز می‌شود

فرقی نمی‌کند انتخاب یک شغل جدید باشد یا انتخاب  یک غذا برای سفارش شام هر انتخابی مهم خواهد بود و هر تصمیمی پیامدهایی دارد.

عادات های عصبی‌شان می‌تواند منجر به هوش بالاتر شود

این را میتوان  به‌عنوان یک جنبه مثبت در دل یک ویژگی منفی حساب کرد . استرس در حد اعتدال، می‌تواند عملکرد را بهتر کنند. یک تحقیق کوچک از SUNY Downstate Medical Center در نیویورک خبر می‌دهد که نگرانی و اضطراب می‌تواند موجب کسب امتیازات بهتری در تست‌های آی کیو باشد . و اگر یک چیز وجود داشته باشد که افراد عصبی در آن استثنا باشند، اضطراب است.

همه چیز را بیش از حد تحلیل خواهند کرد

یک پیام متنی منفعل تهاجمی یا یک تعریف و تحسین دوپهلو برای یک فرد عصبی نقطه ضعف است. او برای فکر کردن به این‌که چه چیزی اشتباه است وقت صرف می‌کند و حتی وقت بیشتری هم برای پیدا کردن راه‌ حل می‌گذارند.

معمولا به بدترین نتیجه ممکن می‌رسند

افراد عصبی بیشتر مایلند نیمه خالی لیوان را ببینند. براساس مقاله‌ای که در journal American Psychologist منتشر شده، این افراد گرایش دارند تا نسبت به ترس و تهدید ناکامی یا شکست با احساسات منفی واکنش نشان دهند . تحقیقات نشان داده هرچند این ویژگی، کاملا ایده‌آل نیست اما کمی بدبینی می‌تواند درست باشد. همه چیز در تعادل !

بی‌نهایت خودآگاهند

اشخاص عصبی نسبت به افکار، کلام و اعمال خودشان بیش از حد حساس اند. این اندازه از هشیاری می‌تواند هم از نظر شخصی و هم از نظر حرفه‌ای بی دردسر باشد اگر تعادل داشته باشند.

درست مانند هر ویژگی شخصیتی دیگری که ضعف‌ها وقوت‌هایی وجود دارد . تفاوت اینجاست که یک فرد عصبی با نقاط ضعف و قوتش بسیار آشنا است چون خیلی درموردشان فکر می‌کنند و این معمولا یک صفت بد نیست.

تبلیغات متنی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا