ایرانگردی

خانه بروجردی ها عروس خانه های تاریخی ایران

خانه بروجردی ها عروس خانه های تاریخی ایران

خانه تاریخی بروجردی ها یکی از زیباترین خانه های تاریخی کاشان است، خانه ای که از نظر طرح و معماری، قدمت، تزئینات و نقاشی گچ بری در زمره نفیس ترین آثار تاریخی کشور قرار دارد و میتوان این بنای تاریخی را عروس خانه های ایران نامید.

تهمینه میلانی کارگردان سرشناس کشورمان با انتشار تصویری از خانه بروجردی ها از این بنای تاریخی به عنوان زیباترین خانه تاریخی آسیا یاد کرد.

خانه بروجردی ها عروس خانه های تاریخی ایران

 

تهمینه میلانی با انتشار این عکس نوشت :خانه بروجردی ها با معماری بی نظیرش در کاشان .دبیرکل یونسکو خانه تاریخی بروجردی ها را به عنوان زیباترین خانه تاریخی قاره کهن آسیا معرفی کرد.

نقاشی های ارزنده و گچ بری های این خانه، زیر نظر صنیع الملک، نقاش بزرگ ایران و عموی کمال الملک اجرا شده است. صاحب این خانه، حاج سید مهدی نطنزی از بازرگان های نطنزی مقیم کاشان و معمار آن استاد علی مریم کاشانی بوده است. وی به خاطر سفرهای زیادی که به شهر بروجرد داشته به بروجردی معروف شده. وی عاشق دختر سید جعفر طباطبایی یکی از بزرگترین تاجران فرش آن زمان می شود و طباطبایی نیز برای رضایت دادن نسبت به ازدواجشان شرطی می گذارد. او که در خانهٔ بسیار زیبایی که اکنون با نام خانه طباطبایی ها شناخته می شود زندگی می کرده و به سید مهدی می گوید که باید خانه ای همچون خانهٔ من بسازی تا دخترم را به همسریت در بیاورم. سید مهدی نیز قبول می کند و بعد از 7 سال که ساخت حیاط اندرونی به پایان می رسد در خانه ساکن شده و بعد از 11 سال تالار اصلی نیز تکمیل می شود.

خانه تاریخی بروجردی های کاشان از نظر محبوبیت جاذبه توریستی به عنوان انتخاب برتر یونسکو در سال 2015 و 2016 اعلام شد. از نظر فضاسازی خانه بروجردی به طور کلی شامل دو بخش بیرونی و اندرونی است که سر در اصلی و هشتی ورودی بین این دو بخش مشترک می باشد. ضمناً هر یک از این دو بخش درهای جداگانه ای هم دارند که مستقیماً به کوچه دسترسی دارند.

خانه بروجردی ها در سال 1353 خریداری و با شماره 1082 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. این خانه فعلاً محل اداره میراث فرهنگی شهر کاشان است.

 

نمناک

آرسینه

تبلیغات متنی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا