دانستنی ها

گرده گل عسل چیست؟

گرده گل

گرده گل چیست؟ گرده گل دانه‌های ریزی که در قسمت انتهایی پرچم گل قرار دارد و تنها عامل برای بارور کردن گیاه است ، در این مقاله گرده گل را تشریح می کنیم با آرسینه همراه باشید.

گرده گل

گرده گل دانه های ریزی هستند ، سلولهای جنسی نر کیسه های گرده در گیاهان پر گل تشکیل می شود ودر داخل شیپور گل رشد می کنند.  رشد به داخل كيسه جنين در تخمدان گل ادامه مي‌يابد، در داخل آن يك سلول تخمك با اسپرم  تركيب شده و سپس بارور مي‌شود و بالاخره لقاح کامل می شود.

نکته : گرده گل سرشار از اسیدهای آمینه ضروری، ویتامین‌ها، املاح معدنی و هورمون‌ها است و می‌تواند برای کسانی که سیستم ایمنی و عصبی ضعیفی دارند مفید باشد.

ارزش غذایی گرده گل

ارزش گرده به عنوان يك ماده غذايي مكمل يا دارو مهم است. تا آنجا كه به شكل ظاهر غذايي گرده مربوط مي‌شود، بعضي از نمونه‌هاي گرده مانند گرده كاج و صنوبر و اكاليپتوس‌ها ارزش غذايي كمتري دارند.
در يك جمع‌بندي متوسط پروتئين، چربي، مواد معدني و ويتامين محتوي گرده را با ديگر غذاهاي اصلي مقايسه كردند. اگر گرده براساس وزن يا ظرفيت كالري غذاهايي مثل گوشت گاو، جوجه سرخ كرده، لوبياي پخته، نان گندم، سيب، كلم خام و گوجه فرنگي مورد مقايسه قرار گيرد از نظر مواد مغذي غني‌تر بوده و در مقايسه با پروتئين و مواد معدني نسبت به گوشت گاو و لوبيا بالاتر بوده و بطور متوسط گرده حاوی بيش از ۱۰ برابر ويتامين و ريبوفلاوين و چندين برابر نياسين مي‌باشد.

برای خرید عسل طبیعی و اطلاع از خواص های درمانی عسل به سایت آی هویج مراجعه کنید.

نقش زنبور عسل در جمع آوری گرده گل

گرده گل به وسیله زنبور عسل جمع آوری و در غذا های گوناگون یا داروهای خوراکی استفاده می شود، صدها یا میلیون ها داه گرده موجود در گل توسط زنبور عسل و به صورت حبه های به کمک سبد ها و مو های مخصوص موجود در پشت پاهای عقب زنبور عسل جمع آوری می شود. البته زنبور در یم جمع آوری تنها می تواند دو نوع از این حبه ها را با خود حمل کند.

معمولاً گرده های که به خاطر چسبيدن به يكديگر و همچنين چسبيدن به پشت پاهاي عقبي زنبور با عسل مخلوط مي‌شود. در نتيجه حبه‌هاي گرده برداشت شده از كلني زنبور عسل معمولاً مزه شيرين دارند. نمونه‌هاي معيني از گرده از نظر روغن‌ها خيلي غني بوده و بدون نياز به شهد گل يا عسل به يكديگر مي‌چسبند.

زنبوران چراگر در طول يك سفر به ندرت گرده و شهد را از دو گونه گل جمع‌آوري مي‌كنند. بدين ترتيب گلوله‌هاي موجود در پشت پاهاي عقبي، محتوي يك يا تعداد معدودي گرده مي‌باشند. بخشي از مخلوط گرده تخمير شده موجود در شانهای زنبور عسل نسبت به گلوله‌هاي گرده تازه جمع‌آوري شده از مزرعه، تركيب و ارزش غذايي متفاوتي دارد و براي تغذيه لاروها و نوزادان زنبور عسل و همچنين تغذيه زنبوران كارگر جوان به منظور تهیه ژله رويال بكار مي‌رود. گفته مي‌شود گرده غذاي كاملي است زيرا بجز عسل تنها منبع غذايي براي زنبور عسل به حساب مي‌آيد.

گرده در موارد زیر مفید است

کاهش فشار خون
جلوگیری از پیری زودرس
درمان ورم روده بزرگ و معده
درمان سندرم افسردگی
کاهش تب
درمان بیماری‌های عصبی
موثر در نرم کردن پوست
تنظیم فعالیت متابولیسمی

آرسینه
آرسینه جدیدترین و بروز ترین مطالب در حوزه های تغذیه, روانشناسی, پوست ومو, گردشگری, فرهنگی, سبک زندگی, تکنولوژی, تناسب اندام, رژیم غذایی, بیماری های نادر و.. آرسینه همواره سعی بر بهبود هر چه بهتر کیفیت محتوا خواهد بود.