دانستنیهای پزشکی

بیهوشی چیست؟

بیهوشی چیست؟

بیهوشی چیست؟ بیهوشی میتوان اینجور تعریف کرد که فرد بصورت ارادی و غیر ارادی کنترلی بروی قسمتی از بدن یا تمام بدن و محیط فیزیکی خود را ندارد، بیهوشی به طور موقت می تواند موجب بی دردی و فلج موضعی شود. که این روند موجب تضعیف یا سرکوب برگشت پذیر دستگاه عصبی مرکزی شده که در نهایت باعث از بین رفتن احساس و واکنش  به محرک های بیرونی می شود. بیهوشی در پزشکی در عمل های جراحی و دندانپزشکی به کار گرفته می شود.

حالات بیهوشی

۱- بی‌دردی

۲- فلج عضلانی

۳- از بین بردن هوشیاری

بیهوشی در چند شکل امکان پذیر است

۱- بی حسی منطقه ای که در این حالت انتقال تکانه های عصبی از طریق سیستم عصبی بین بافت هدف و طناب نخاعی متوقف  می شود که در نهایت باعث ازبین رفتن حس در بافت هدف می شود و اینکه بیمار کاملا هوشیار است.

۲- بیهوشی عمومی که در این حالت فعالیت دستگاه عصبی مرکزی به طور کامل متوقف می شود و در نهایت بیمار بیهوش می شود.

۳- آرام‌بخشی نوعی از بیهوشی است که در آن فرد به صورت کامل بیهوش نیست. در این روش انتقال تکانه‌های عصبی بین قشر مغز و دستگاه کناره‌ای متوقف می‌شود که سبب حالت آرامبخشی می‌شود.

 

فرایند بیهوشی

متخصص بیهوشی تعداد و میزان داروی بیهوشی و نوع بیهوشی را انتخاب می کند که بسته به نوع جراحی و شرایط بیمار متفاوت خواهد بود. بیماری که بیهوش شده پس از تمام شدن فرایند بیهوشی به هوش می آید و پس از آن به ریکاوری منتقل می شود و پس از چند دقیقه یا چند ساعت حواسش باز می گردد.گاها در برخی موارد بیمار دچار اختلال ادرام بلند مدت پس از عمل می شود و ممکن است هفته ها یا ماه ها به طول بی انجامد که این حالات در سالمندان و بیمارانی که تحت عمل جراحی قلب قرار می گیرند شایع است. اما عوارض بیهوشی به شرایط بیمار و پیچیدگی عمل جراحی و نوع بیهوشی بستگی دارد.

بیهوشی در اتاق عمل سه هدف عمده دارد

۱- بی‌دردی
۲- ناهشیاری
۳- شلی عضلانی

بین انواع بیهوشی و نحوه اثر آن تفاوت‌هایی وجود دارد. بی‌حسی منطقه‌ای، اثرات بی‌دردی را ایجاد می‌کند، در صورتی که بیهوشی با بنزودیازپین‌ها اثرات آرام‌بخشی ایجاد می‌کنند. بیهوشی عمومی می‌تواند تمام اثرات بی‌دردی و آرام‌بخشی را ایجاد کند و در نهایت هدف آن رسیدن به شرایطی است که روند جراحی بیمار به بهترین شکل و با کمترین ریسک انجام شود. رسیدن به این هدف با استفاده از عملکرد متفاوت اما به هم پیوسته داروها بر روی سیستم عصبی بیمار انجام می‌شود.

منبع : ویکی پدیا

آرسینه

آرسینه
آرسینه جدیدترین و بروز ترین مطالب در حوزه های تغذیه, روانشناسی, پوست ومو, گردشگری, فرهنگی, سبک زندگی, تکنولوژی, تناسب اندام, رژیم غذایی, بیماری های نادر و.. آرسینه همواره سعی بر بهبود هر چه بهتر کیفیت محتوا خواهد بود.