سینما , تئاتر , تلویزیون

یک جرعه چای با عطر فیلم!

کمدی یکی دزدی عاشقانه

یک جرعه چای با عطر فیلم!

گفتگو با ناهید دل آگاه تهیه کننده فیلم کمدی یک دزدی عاشقانه

اینکه بروی توی صف بایستی و بلیت سینما بگیری و بعد هم با کلی هله هوله و یک عدد ساندویچ بودار، روی آن صندلی های سفت بشینی و از وسط فیلم هم خوابت ببرد و اصلا نفهمی که داستان چه شد و به کجا رسید، چیز عجیب و تازه ای نیست! اما فکرش را بکن قرار باشد در جایی که اصلا به ذهن نمیرسد،  به تماشای فیلم بنشینی!

در یکی از روزهای گرم اردیبهشت ماه که گذرمان به قهوه خانه ای سنتی و قدیمی در گوشه ای از شهر تهران، حوالی میدان غار رسید، متوجه شدیم فیلمی در حال اکران است! میان آن همه بوی تنباکو و دود قلیان و عطر چای، تماشای یک فیلم، حال و هوای دیگری دارد. با پرس و جوی فراوان توانستیم با تهیه کننده و کارگردان این فیلم ملاقات کنیم و گفت و گویی کوتاه داشته باشیم. ماحصل این گفت و شنود تقدیم شما…

****

 • با عرض سلام و وقت بخیر. لطف کنید خودتان را برای ما و دوستان، معرفی کنید؟

سلام. بنده ناهید دل آگاه هستم. تهیه کننده ی تئاتر و سینما و تلویزیون.

 • خوشوقتم از آشنایی شما. می‌فرمایید نام فیلم چیست و چرا اینجا در حال اکران است؟

بله نام فیلم “یک دزدی عاشقانه” است. چون اینجا یکی از لوکیشن های همین فیلم بود و زمانی به مدت یک ماه، همین جا مشغول به فیلمبرداری بودیم، تصمیم گرفتیم اولین اکران خصوصی مردمی فیلم را هم در همین قهوه خانه برگزار کنیم! چون به شخصه معتقدم وفادار ماندن به لوکیشن و تک تک چیزهایی که باعث می‌شوند یک “فیلم” به انجام برسد، بسیار باارزش است! ضمنا فکر می‌کنم این کار، اقدام جدیدی باشد و تابحال صورت نگرفته باشد.

 • بله کاملا درست است. کمی راجع به لوکیشن صحبت کنیم. همان طور که خودتان می‌دانید این قهوه خانه، کمی با قهوه خانه های دیگر متفاوت است. یعنی از نظر فضا و مکان و ظاهر، کاملا شبیه همان قهوه خانه هایی ست که در گذشته وجود داشته است. حالا سوال این‌جاست که کار کردن و هم‌خوان شدن از نظر احساسی، در چنین فضای قدیمی و کلاسیکی، کار سختی نبود؟

سخت که نبود هیچ، بسیار هم لذت بخش و خوب بود. چون اگر قرار می‌شد از قهوه خانه هایی با فضایی تکراری و همیشگی و دکوری امروزی استفاده کنیم، جز خستگی و ملالت، چیزی عایدمان نمی‌شد. دقیقا متفاوت بودن همین قهوه خانه باعث شد ما اینجا را انتخاب کنیم و بسیاری از قسمت‌های فیلم را در همین مکان فیلمبرداری کنیم.

 • بسیار هم خوب. امیدوارم بینندگان هم همین حس خوب را از دیدن این مکان بگیرند. اجازه بدهید درباره ی مسئولین قهوه خانه هم سوالی بپرسم! این افراد وهمین طور تمام آنهایی که در طول مدت فیلمبرداری به این قهوه خانه مراجعه داشتند، با شما همکاری میکردند یا نه؟

بله خوشبختانه تمام تلاششان را میکردند که با ما همکاری کنند. چون همانطور که میدانید این قهوه خانه در یک مجتمع تجاری واقع شده و مردم برای فروش اجناس آنتیک و قدیم خودشان مثل انگشتر و …. به اینجا مراجعه میکنند. در طول مدت فیلمبرداری هم اگر ما به فضای بیرونی قهوه خانه احتیاج داشتیم، سعی میکردند کارشان را به داخل منتقل کنند و برعکس.

 • یک سوال سخت! برای تولید سایر فیلم‌هایتان، باز هم حاضرید از این قهوه خانه به عنوان لوکیشنتان استفاده کنید؟

میدانم که بعد از ما مطمئنا فیلمسازان زیادی از این محیط و محیط های شبیه این برای فیلمبرداری استفاده خواهند کرد. اما برای فیلمهای خودم، واضح است که اگر به چنین مکان و فضایی نیاز باشد، چرا که نه؟! حتما استفاده خواهیم کرد. اما میتوانم با اطمینان کامل بگویم که اگر فیلم دیگری هم ساخته نشد، ما قطعا باز هم به این مکان سر خواهیم زد. چون واقعا لحظات خوبی را در اینجا داشتیم!

 • بگذارید درباره ی فیلم هم صحبتی داشته باشیم. راجع به اکران و برنامه هایی که برای پخش فیلم “یک دزدی عاشقانه” دارید برای ما بفرمایید.

بله حتما. اکران فیلم که از ۱۵ام اردیبهشت ماه، به سرگروهی پردیس سینمایی کوروش شروع شده است. فضای فیلم هم همانطور که شاهد هستید کمدی موقعیت می‌باشد وامیدواریم که مردم هم از تماشای آن رضایت کافی داشته باشند و لذت وافی را ببرند. بهرحال قضاوت نهایی با خود مردم است. هدف ما هم از اینکه در این مکان، یک اکران مردمی گذاشتیم این بود که نظرطبقه ای از مردم را در یک جای عمومی بسنجیم.

 • انشاالله که همینطور است و آینده ی خوبی در انتظار فیلمتان باشد.

***

گفتگو با “امیرشهاب رضویان” کارگردان فیلم “یک دزدی عاشقانه”:

 • جناب رضویان عزیز لطف بفرمایید توضیحی راجع به تم اصلی وموضوع کلی فیلم و همچنین بازیگران آن برای ما بدهید.

بله. این فیلم یک کمدی موقعیت و با طنزی نسبتا ملایم است. بازیگران اصلی آن عبارتند از مهدی هاشمی، فرهاد آئیش، لادن مستوفی، امیرحسین رستمی و لوون هفتوان.

همانطور هم که خودتان میدانید اولین اکران اختصاصی خارج از سینما را در این قهوه خانه ی سنتی ۸۰ ساله قرار دادیم تا علاقه مندان بتوانند استفاده‌ی لازم را ببرند.

یک نکته ی جالب هم این است که تعداد زیادی از دوستانی که همین الان در قهوه خانه حضور دارند، در فیلم ما بازی کرده اند!

 • متشکرم از پاسخ کاملتان. اجازه بدهید همان سوالی را بپرسم که از خانم دل آگاه هم پرسیدم! همان طور که خودتان می‌دانید این قهوه خانه، کمی با قهوه خانه های دیگر متفاوت است. یعنی از نظر فضا و مکان و ظاهر، کاملا شبیه همان قهوه خانه هایی ست که در گذشته وجود داشته است. حالا سوال این‌جاست که کار کردن و هم‌خوان شدن از نظر احساسی، در چنین فضای قدیمی و کلاسیکی، کار سختی نبود؟ و اصلا دلیل شما برای انتخاب چنین مکانی چه بوده است؟

درست است. فضای اینجا بسیار خاص وزیبا بود وما هم نیاز به جایی داشتیم که با سایر قهوه خانه ها کمی متفاوت باشد. و خوشبختانه توانستیم پس از تلاش های زیاد (!) اینجا را پیدا کنیم. از لحاظ سختی هم نه! اتفاقا بسیار آسان و لذت بخش بود.

 • از مشکلاتتان برای ما بگویید. آیا فروشنده های اجناس قدیمی و این خرید وفروش هایی که در این مکان صورت میگیرد، هیچوقت مانع از انجام کارتان نشدند؟

خدا را شکر نه. چون ما اکثر اوقات شبها مشغول فیلمبرداری بودیم و اینجا تقریبا خلوت بود. چندباری را هم که مجبور بودیم در طول روز فیلم بگیریم، تمام دوستان همکاری خوبی با ما داشتند و کمکمان هم کردند.

 • خانم دل آگاه گفتند هدفشان از اکران فیلم در چنین مکانی، یک جور حس وفاداری به این قهوه خانه بود! در صورتی که شما خیلی راحت می‌توانستید این کار را نکنید و چنین اکران رایگانی را برای مردم در نظر نگیرید. دلیل شما چه بود؟

راستش را بخواهید به نظر بنده افرادی که وقتشان را در این مکان سپری میکنند، کمتر فرصت میکنند به سینما سر بزنند یا وقتی برای فیلم دیدن بگذارند. ما دوست داشتیم نظر این قشر از مردم را هم راجع به فیلمی که ساختیم جویا شویم، به همین علت تصمیم گرفتیم اینجا را برای اکران مردمی انتخاب کنیم. علاوه بر این خواستیم ادای دینی کرده باشیم به صاحبان اینجا و تشکری کنیم از تمام کسانی که در این راه ما را کمک و پشتیبانی کردند.

 • بسیار عالی. و اما سوال آخر اینکه راجع به آینده ی فیلم بگویید و بفرمایید آیا اکران های خارج از سینمای دیگری هم خواهید داشتید یا خیر؟

نه فکر نمیکنم برنامه های دیگری در کار باشد. منتهی قرار است فیلم در چند فستیوال خارجی به نمایش گذاشته شود.

جناب رضویان و سرکار خانم دل آگاه بینهایت سپاسگزاریم از وقت و زمانی که در اختیار ما قرار دادید و امیدواریم در راه ترقی هنر سینمای این کشور،همواره توفیق روزافزون شامل حالتان شود. ایران نیازمند کسانی است که متفاوت فکر میکنند، زیبا به نمایش میگذارند و پایبند به سنت و فرهنگ کهن این مرز وبوم هستند. موفقیت از آنتان.

ویرایشگر : شیوا امیری

آرسینه

ارسال پاسخ

آرسینه
آرسینه جدیدترین و بروز ترین مطالب در حوزه های تغذیه, روانشناسی, پوست ومو, گردشگری, فرهنگی, سبک زندگی, تکنولوژی, تناسب اندام, رژیم غذایی, بیماری های نادر و.. آرسینه همواره سعی بر بهبود هر چه بهتر کیفیت محتوا خواهد بود.