سینما , تئاتر , تلویزیون

یک جرعه تئاتر

یک جرعه تئاتر آرسینه

یک جرعه تئاتر

تاریخ تئاتر جهان” نوشته اسكار براكت، برای تمام آن‌هایی‌ست که دوست دارند الفبای هنر ششم را کمی آکادمیک‌تر یاد بگیرند… برای آن‌هایی‌ست که می‌خواهند سرگذشت دنیای تئاتر را مو به مو خوانده و هم‌پای گذر زمان، با آن خو گرفته و بزرگ شوند…. مناسب آن‌هایی‌ست که برای رسیدن به آینده و درخشیدن در آن، دانستن گذشته و تاریخ کهن را از واجبات می‌دانند…. و در یک کلام برای تمام کسانی‌ست که به تئاتر و دنیای آکنده از اتفاقات ریز و درشتش عشق می‌ورزند.
صحبت از تئاتر و سرگذشت آن که می‌شود، کافی‌ست آن‌قدری علاقه‌مند باشید تا یک چرخ کوچک در کتابفروشی‌های سطح شهر بزنید و ببینید که واقعا نمی‌توانید چیز زیادی پیدا کنید! متاسفانه تعداد آثار منتشر شده در این زمینه به فارسى چندان درخور صحبت نیست. در زمینه‌ی تالیف كه تا به امروز، به جرات میتوان گفت تقریباً كارى صورت نگرفته و تنها باید به چند كتاب تاریخ تئاتر ایران اشاره كرد كه آنها را نیز نمى‌توان كتاب هایى از هر جهت كامل دانست. در زمینه‌ی تالیف كتاب‌هاى تاریخ تئاتر جهان هم تقریباً كارى نكرده‌ایم، در نتیجه ناچار به ترجمه بوده و هستیم. اما تراژدی زمانی شروع می‌شود که می‌بینیم در این قسمت هم تقریباً كار زیادى صورت نگرفته و هنوز كتاب هاى بسیارى هستند كه مى‌توانند براى محققان و اهالى تئاتر و هنر ما، بسیار مثمر ثمر باشند و هنوز ترجمه نشده‌اند.

تاریخ تئاتر جهان

” نوشته‌ی اسكار براكت، یكى از مهم ترین كتاب‌هایى است كه در سال هاى اخیر منتشر شده است. یکی از خصوصیات بارز کتاب که ما را برآن داشت تا در این شماره به توضیح و معرفی‌اش بپردازیم، این است که در واقع این اثر، در اصل براى دانشجویان رشته‌ی نمایش و تئاتر نوشته شده است؛ بنابراین این ویژگی را نیز دارد كه براى عموم مردم نیز قابل فهم باشد، چرا كه از كتاب درسى بودن، تنها نظم كلاسیك آن را دارد و متن روایى و داستان وار كتاب، آن را براى همگان جذاب مى‌سازد و خواننده را به راحتی با خود همراه وهم‌گام می‌کند. کتاب مذکور نخستین بار در سال ۱۳۶۶ به چاپ رسید. اما جالب اینجاست که در آن سال، فقط جلد اول و دوم كتاب با ترجمه‌ای دقیق از “هوشنگ آزادى‌ور” از سوى نشر نقره منتشر شد. كمى بعد جلد سوم نیز به مجموعه افزوده شد. اما مولف، به دلیل به روز بودن جلد سوم، آن را در سال ۱۹۹۹ مورد ویرایش مجدد قرار داد و بالطبع باید این ویرایش مجدد در ترجمه نیز مورد توجه قرار مى‌گرفت. البته شاید دانستن این نکته جالب باشد که کتاب اصلی “تاریخ تئاتر جهان” ، در واقع فقط یك جلد بوده و در ترجمه، با افزودن تصویرهایى به تصاویر اصلى كتاب، به سه جلد تبدیل شده است، كه این خود مى تواند براى ما كه حافظه‌ی تصویرى كم و شاید ضعیفی داریم، به شدت سودمند باشد!

آنچه در تورق کتاب خواهیم دید:

تاریخ تئاتر جهان را در كل مى توان به دو بخش كلى تقسیم كرد. بخش اول كه خود قابل تقسیم به بخش هاى دیگرى است، شامل اهم وقایع تئاترى و بسترى است كه این وقایع در آنها اتفاق افتاده‌اند. در بخش دوم نیز كه در انتهاى هر فصل آمده است، به منابع تاریخ تئاتر پرداخته شده است. فایده‌ی آن نیز در این است که دانشجو و یا خواننده‌ی كتاب به این نكته معطوف خواهد شد كه تاریخ را فراتر از به ذهن سپردن چند حادثه و یا نام ببیند. به این صورت که متوجه نگرش تالیفى به تاریخ شده و با ذكر چندین مورد، مى‌آموزد كه در برابر این مقوله، به هیچ وجه نقشى انفعالى نداشته باشد. از دیگر مشخصات كتاب مى‌توان به جامع بودن آن اشاره كرد. مولف كوشیده است در حجم نسبتاً محدودى، تحولات تئاتر شرق و غرب را گردهم آورد. البته بدیهى است با توجه به این كه مدارك و مستنداتى كه از تئاتر غرب در دسترس مولف بوده، بسیار زیادتر بوده، حجم بیشترى از كتاب نیز به تئاتر غرب اختصاص داشته باشد. در این بررسى به مسائلى از جمله تشكیل گروه هاى نمایشى، تهیه‌ی دكور و لباس، نحوه‌ی بیان و نگارش دیالوگ، محل اجرا و ساختمان نمایش، شیوه‌هاى مختلف اجرا، نمایش و بازیگرى، صحنه و… پرداخته شده است.
یکی از صفات بارز کتاب، تقسیم‌بندی آن به بخش‌ها و قسمت‌های کوچکتر توسط میان‌تیترهای متعدد است که همین سبب شده تا کار برای خوانندگانش، بسیار آسان‌تر شود. به طور مثال خواننده‌اى كه در جست‌وجوى نوع لباس یا صحنه بالاخص صرفا در یكى از دوره‌هاى تاریخى است، به سادگى مى‌تواند آن را بیابد. هم‌چنین تصاویر كتاب و تصاویرى كه در ترجمه به آن افزوده شده‌اند، مى‌توانند كمك مناسبى براى فهم بیشتر مطلب باشند. اما بى شك، یكى از خصوصیت‌هاى مهم كتاب براكت، بیان عقاید و نظریات متفاوت او در كتاب خویش است. براكت در بیشتر موارد با توجه به قراین موجود، یكى از نظریه‌ها را ارجح شمرده است. با این همه، به بیان سایر آرا و نظرات نیز پرداخته است. توجه علمى نویسنده به اسناد تاریخى، به طور قطع این موضع را نیز در او ایجاد كرده كه برخى از نظریه‌هاى تاریخى را خرافه بداند و به سادگى از آن بگذرد. البته پرواضح است که او نظرات خود را نیز قطعى نمى‌داند و مخاطب را به كنكاش بیشتر دعوت مى‌کند.
در توصیف و توضیح این کتاب همین بس، که اگر تئاتر و هنر نمایش، یکی از دغدغه‌های شماست، به شدت توصیه می‌کنیم سه جلد این کتاب را تهیه کرده و با خواندن آن، تحولی عظیم در دانسته‌های پیشین خود ایجاد کنید. چرا که هرگاه سخن از تاریخ و سرگذشت می‌شود، حتما رد‌پایی از حادثه‌ها و اتفاقاتی شگرف و غیرقابل باور نیز در میان خواهد بود. بخوانید، لذت ببرید، تئاتری شوید!

مجله خبری آرسینه

ارسال پاسخ

آرسینه
آرسینه جدیدترین و بروز ترین مطالب در حوزه های تغذیه, روانشناسی, پوست ومو, گردشگری, فرهنگی, سبک زندگی, تکنولوژی, تناسب اندام, رژیم غذایی, بیماری های نادر و.. آرسینه همواره سعی بر بهبود هر چه بهتر کیفیت محتوا خواهد بود.