مادر و کودک

کودکان سزارینی در معرض خطر چاقی

سزارین

کودکان سزارینی در معرض خطر چاقی


کودکان سزارینی در معرض خطر چاقیجرج چاوارو استادیار مواد غذایی و اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت عمومی هاروارد TH چان گفت: زایمان به روش سزارین بی تردید در بسیاری موارد موجب نجات جان مادر و کودک می شود، اما خطرات شناخته شده ای را نیز برای مادر و نوزاد در بر دارد. یافته های ما نشان می دهد که خطر چاقی در کودکان می تواند یکی از عوارض سزارین باشد که باید آن را مد نظر قرار داد.
محققان در این مطالعه ۱۶ سال داده های مربوط به بیش از ۲۲ هزار بزرگسال جوان را بررسی کردند و یافته های خود را در نشریه Jama Paediatrics منتشر کردند.
پروفسور چاوارو افزود: یافته های ما — به ویژه آنهایی که تفاوت قابل توجهی را در خطر ابتلا به چاقی میان افرادی که از طریق سزارین به دنیا می آیند و خواهر و برادران آنها که به صورت زایمان طبیعی متولد شده اند، نشان می دهند — مدرک بسیار قانع کننده ای دال بر این است که ارتباط میان تولد از طریق زایمان سزارین و چاقی در دوران کودکی، حقیقی است.
وی در توضیح اظهارداشت: زیرا به غیر از نوع و روش تولد در میان فرزندان یک خانواده، بسیاری از عواملی که بالقوه در خطر ابتلا به چاقی نقش دارند از جمله عوامل ژنتیکی به اندازه زیادی در مورد آنها یکسان است.
محققان تصریح کردند که حتی بعد از در نظر گرفتن سایر عوامل خطرساز ابتلا به چاقی از جمله شاخص توده جرم بدنی مادر، و عادات سیگار کشیدن مادر پیش از بارداری و وضعیت هایی مانند دیابت بارداری، یافته های جدید نشان می دهد که تولد از طریق زایمان سزارین با خطر ابتلا به چاقی ارتباط دارد.
منبع: ایرنا

مجله پزشکی آرسینه

ارسال پاسخ

آرسینه
آرسینه جدیدترین و بروز ترین مطالب در حوزه های تغذیه, روانشناسی, پوست ومو, گردشگری, فرهنگی, سبک زندگی, تکنولوژی, تناسب اندام, رژیم غذایی, بیماری های نادر و.. آرسینه همواره سعی بر بهبود هر چه بهتر کیفیت محتوا خواهد بود.