دانستنیهای تکنولوژی

مودم نوری ناسا

 مودم نوری ناسا


مودم داده های ناسا با استفاده از فناوری های مبتنی بر نور طراحی شده و قادر به انتقال اطلاعات با سرعت بالا، بین فضاپیماها و ایستگاه های زمینی است و می تواند برای اولین بار در سال ۲۰۲۰ میلادی، در ایستگاه فضایی بین المللی مورد آزمایش قرار گیرد. این پروژه بخشی از پروژه عظیم ناسا به نام LCRD است.
این سیستم لیزری قادر است تغییراتی اساسی در ارتباط رادیویی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد، حاصل کند و ۱۰ تا ۱۰۰ برابر سریعتر خواهد بود.
این اولین بار نیست که ناسا از ارتباط لیزری به جای سیگنال های رادیویی استفاده می کند. در سال ۲۰۱۳ میلادی، ناسا با استفاده از شیوه ای مشابه، رکورد سرعت دریافت و ارسال اطلاعات به مدار ماه را شکست.
مودم مورد استفاده برای این ارتباط لیزری، ILLUMA نام دارد که به اندازه یک تلفن همراه است. محققان ناسا تمامی عملکردهای لازم برای انتقال اطلاعات توسط این مودم را در یک تراشه کوچک طراحی کرده اند. این مودم بسیار کوچکتر از گیرنده های فیبرنوری است که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد.
دلیل نام گرفتن این مودم به عنوان مودم نوری، انتقال اطلاعات با استفاده از نور، به جای الکترون، است.
این فناوری ناسا را قادر به ساخت سریعترین روش انتقال اطلاعات در ماهواره ها و ایستگاه های فضایی خواهد کرد.

منبع ایرنا

مجله فناوری آرسینه

ارسال پاسخ

آرسینه
آرسینه جدیدترین و بروز ترین مطالب در حوزه های تغذیه, روانشناسی, پوست ومو, گردشگری, فرهنگی, سبک زندگی, تکنولوژی, تناسب اندام, رژیم غذایی, بیماری های نادر و.. آرسینه همواره سعی بر بهبود هر چه بهتر کیفیت محتوا خواهد بود.