بیماری های نادر

معرفی داروی رکسولیتینیب

عملکرد داروی رکسولیتینیب ruxolitinib

معرفی داروی رکسولیتینیب

Ruxolitinibچرا این دارو تجویز می شود؟

Ruxolitinib برای درمان میلوفیبروز (وضعیتی که در آن مغز استخوان، جایگزینِ بافت اسکار شده و باعث کاهش تولید گلبول قرمز می¬شود) استفاده می¬شود. Ruxolitinib در کلاسی از داروهایی موسوم به مهار کننده کیناز است و از طریق مسدود کردن آنزیمی که باعث می¬شود، بافت اسکار به شکل مغز استخوان تبدیل شود، کار می¬کند.

این دارو چگونه باید استفاده شود؟

Ruxolitinib به عنوان یک قرص را از طریق دهان استفاده می¬شود. معمولا با یا بدون غذا دو بار در روز استفاده می¬شود. و هر روز در محدوه زمانی مشخص باید استفاده شود. به دستورالعمل روی برچسب نسخه را به دقت دنبال کنید، و از دکتر یا داروساز خود بخواهید تا هر بخش را که نمی فهمید ، توضیح دهند. دقت شود بیشتر یا کمتر از تجویز دکتر نباید استفاده شود .
پزشک ممکن است درمان شما را در ۴ هفته اول با یک دوز پایین Ruxolitinib شروع کند، و به تدریج دوز دارو را افزایش دهد.
اگر شما قادر به بلع قرص نیستید، دکتر شما ممکن است به شما پیشنهاد استفاده از یک لوله معده (NG ) را کند .
دکتر ، آزمایش خون، قبل و در طول درمان را تجویز می¬کند تا اثرات دارو در بدن شما را بررسی کند. دکتر ، ممکن است در طول درمان، دوز ruxolitinib را افزایش یا کاهش دهد ، یا ممکن است به شما بگوید برای مدتی، از مصرف داروی ruxolitinib خودداری کنید. این بستگی به این دارد که چگونه دارو برای شما کار می¬کند و اگر شما عوارض جانبی را تجربه کنید، دوز دارو کاهش و یا برای مدتی مصرف آن قطع می¬شود. بدون صحبت با دکتر مصرف دارو را قطع نکنید، و حتی اگر درمان شا با دارو تمام شده است، دکتر به تدریج دوز دارو را کاهش می¬دهد.
استفاده¬های دیگر از این دارو
این دارو ممکن است برای کاربردهای دیگری نیز تجویز شود.
چه اقدامات ویژه باید دنبال کنیم؟

قبل از مصرف ruxolitinib

قبل از مصرف دارو، اگر شما آلرژی به ruxolitinib ، یا هر داروی دیگری و یا حتی به یکی از مواد تشکیل-دهنده¬ی ruxolitinib دارید، به دکتر و داروساز خود بگویید، و از داروساز، یک لیست از مواد تشکیل دهنده¬ی دارو را بخواهید.
به دکتر و داروساز درباره¬ی تمامی داروها چه با نسخه و بدون نسخه ، ویتامین ها، مکمل های غذایی، و محصولات گیاهی که مصرف می کنید ، بگویید.
داروهای زیر با این دارو ruxolitinib تداخل ایجاد می¬کند:
itraconazole (Sporanox), ketoconazole (Nizoral), posaconazole (Noxafil), and voriconazole (Vfend); boceprevir (Victrelis); clarithromycin (Biaxin, in Prevpac); conivaptan (Vaprisol); HIV protease inhibitors including indinavir (Crixivan), lopinavir/ritonavir combination (Kaletra), nelfinavir (Viracept), ritonavir (Norvir), and saquinavir (Invirase); mibefradil (Posicor); nefazodone (Serzone); rifampin (Rifadin, Rifamate, Rimactane, others); telaprevir (Incivik); and telithromycin (Ketek).
به دکتر خود بگویید اگر شما دچار کم خونی، عفونت، و یا دیالیزی هستید. همچنین دکتر خود را مطلع کنید اگر شما تاکنون، بیماری¬های کلیوی یا کبدی داشته اید.
اگر شما حامله هستید، قصد باردار شدن، و یا شیردهی دارید حتما به دکتر خود اطلاع دهید. اگر شما در حالی که ruxolitinib مصرف میکنید و باردار می¬شوید، حتما با دکتر خود تماس بگیرید. و نوزاد نباید از مادری که داروی ruxolitinib مصرف میکند تغذیه نماید.
اگر شما عمل جراحیدارید، از جمله عمل جراحی دندان، به دندانپزشک خود اطلاع دهید که شما ruxolitinib مصرف می¬کنید.
این دارو چه عوارض جانبی دارد؟
Ruxolitinib ممکن است عوارض جانبی را ایجاد کنند. اگر هر یک از این علائم شدید شدند و یا از بین نرفتند به دکتر اطلاع دهید:
سرگیجه
سردرد
خستگی
ضعف
تنگی نفس
افزایش وزن
نفخ
برخی از عوارض جانبی، می تواند جدی باشد. اگر شما تجربه¬ی هر یک از این علائم را داشتید، بلافاصله با دکتر خود تماس بگیرید:
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
تب، گلو درد، لرز، سرفه، و نشانه ¬های دیگری از عفونت
سوزش، خارش، خارش، یا حساسیت پوست را در یک طرف از بدن یا صورت، همراه با راش دردناک یا تاول که بعد از چند روز ظاهر می شود.
Ruxolitinib ممکن است عوارض جانبی دیگری نیز داشته باشد. اگر شما هر گونه مشکلات غیر معمول هنگام مصرف این دارو، داشتید بلافاصله با دکتر خود تماس بگیرید.
دقت شود مصرف بیش از حد دارو امکان بیهوش شدن بیمار را دارد حتما با مرکز اوژانس تماس گرفته شود.
علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل:
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
سرگیجه
سردرد
خستگی
تب، گلو درد، لرز، سرفه، و نشانه دیگری از عفونت

منبع :انجمن آلوپسی ایران

 آرسینه

5 دیدگاه

ارسال پاسخ

آرسینه
آرسینه جدیدترین و بروز ترین مطالب در حوزه های تغذیه, روانشناسی, پوست ومو, گردشگری, فرهنگی, سبک زندگی, تکنولوژی, تناسب اندام, رژیم غذایی, بیماری های نادر و.. آرسینه همواره سعی بر بهبود هر چه بهتر کیفیت محتوا خواهد بود.