روانشناسی

كاهش استرس براساس بهوشياري

كاهش استرس براساس بهوشياري

كاهش استرس براساس بهوشياري

آرسینه: كاهش استرس بر اساس بهوشياري يك برنامه ي هشت هفته ­اي است كه در آن بيماران يك بار در هفته به بيمارستان، كلينيك و يا جلسات خصوصي مراجعه كرده و براي مدت ۲ ساعت و نيم در كلاسي متشكل از ۲۰ تا ۳۰ بيمار شركت مي­كنند. شركت كنندگان در اين دوره طيف گسترده­اي از مشكلات و شرايط طبي را دارا مي­باشند، از جمله بيماري­هاي قلبي، انواع دردهاي مزمن نظير درد پشت، فيبروميالژي و سردرد، سرطان سينه، پروستات و مشكلات معدي- روده­اي همچون سندرم روده­ي تحريك پذير (IBS)، فشار خون بالا، خستگي مزمن،‌ اضطراب،‌ حملات وحشتزدگي (پانيك)، و شرايط متعددي كه مشخصه ي آن­ها سطوح بالاي استرس در شغل، خانواده و زندگي مي­باشد.

اغلب كلاس ­هاي MBSR شامل گروه ­هاي ناهمگني از بزرگسالاني است كه طيف متنوعي از مشكلات طبي و مشكلات روزمره ي زندگي را تجربه مي­كنند؛ و تمامي اين افراد در معرض آموزش فشرده ي بهوشياري و كاربردهاي آن در زندگي روزمره قرار مي­ گيرند. شركت كنندگان در اين دوره بايد هر هفته در كلاس حاضر شده و هر روز (۶ روز در هفته) بين ۴۵ دقيقه تا يك ساعت به تمرين رسمي فنون اصلي اين دوره (معاينه ي بهوشيارانه ي بدن،‌ يوگاي بهوشيارانه،‌ بهوشياري نشسته) با استفاده از سي دي هايي بپردازند كه در طي دوره در اختيارشان قرار داده مي­شود. به علاوه،‌ شركت كنندگان در فاصله ي جلسات ششم و هفتم دوره در يك روز طولاني خلوت گزيني، به تمرين فشرده ي بهوشياري در سكوت مي پردازند. شركت كنندگان در اين دوره با استفاده از فنون نيرومند بهوشياري و يوگا مي­كوشند منابع دروني خود را براي يادگيري، رشد،‌ التيام و دگرگوني بيدار نمايند.

از سال ۱۹۷۹ حدود ۲۵۰۰۰ نفر اين دوره را در كلينيك كاهش استرس دانشگاه ماساچوست گذرانده اند. نتايج تحقيقات آثار سودمند اين دوره را نه تنها در جمعيت باليني، كه در محيط­هاي كاري نيز نشان داده اند. و به طور كلي اغلب شركت كنندگان در اين دوره، كاهش چشمگير و از نظر باليني معناداري را در علائم طبي و روانشناختي خود، از جمله درد، در طي هشت هفته آموزش نشان داده اند. از سوي ديگر، ديدگاه مثبت اين افراد نسبت به خودشان، و نيز ارتباطاتشان با افراد ديگر و با دنيا به طور كلي تغيير مي­يابد. ساير تحقيقات نشان داده اند كه بهوشياري كاركرد سيستم ايمني را تحت تاثير قرار داده و موجب بهبود شيوه ي پردازش وقايع منفي تحت شرايط استرس زا مي­شود.

براي اطلاع از مقالات علمي و نيز برنامه هاي آموزشي در اين حوزه مي­توانيد به وب سايت زير مراجعه نماييد

umassmed.edu/cfm

mindfulnessstapes.com

منبع : انجمن روانشناسی ایران

ارسال پاسخ

آرسینه
آرسینه جدیدترین و بروز ترین مطالب در حوزه های تغذیه, روانشناسی, پوست ومو, گردشگری, فرهنگی, سبک زندگی, تکنولوژی, تناسب اندام, رژیم غذایی, بیماری های نادر و.. آرسینه همواره سعی بر بهبود هر چه بهتر کیفیت محتوا خواهد بود.