دانستنیهای پزشکی

قرص ماینوکسیدیل

قرص ماینوکسیدیل

قرص ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل کاهش دهنده فشار خون و مکانیزم اثر گذاری آن گشاد کننده عروق محیطی با اثر مسقتیم است که در نهایت مقاوت عروق محیطی را کاهش و سبب افت فشار خون می شود.اين دارو در درمان زيادي شديد فشار خون مصرف مي‌شود.

فارماکوکینتیک ماینوکسیدیل

در حدود ۹۰ درصد از يك مقدار مصرف خوراكي از مجراي گوارشي جذب مي‌شود، نيه عمر پلاسمايي دارو ۲/۴ ساعت است، اما  اثر دارو ممكن است تا ۷۵ ساعت باقي بماند، اين دارو به ميزان در كبد متابوليزه مي شود و در نهایت از طريق ادرار و به شكل متابوليت دفع مي‌شود.

عوارض ماینوکسیدیل

احتباس آب و سديم، افزايش وزن، ادم محيطي، تكي كاردي، افزايش رشد مو، افزايش برگشت‌پذير كرآتينين و نيتروژن اوره خون و گاهی اختلالات گوارشي و بثورات جلدي با مصرف اين دارو گزارش شده است.

تداخلات دارویی

در صورت مصرف همزمان با ساير داروهاي پايين‌ آورنده فشار خون ممكن است اثرات كاهنده فشار خون اين دارو  تشديد شود. در صورت مصرف همزمان مينوكسيديل با داروهاي مقلد سمپاتيك مسدودكننده گيرنده، كاهش شديد فشار خون در حالت ايستاده ممكن است بروز كند.

هشدار ها ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل در این موارد با احتياط مصرف شود: نارسايي احتقاني قلب، بي‌كفايتي عروق كرونر از جمله آنژين صدري، افوزيون پري كارد، فئوكروموسيتوم و عيب كار كليه.
اندازه‌گيري فشار خون در فواصل منظم در طول درمان و اندازه‌گيري وزن بيمار  ضروري است.

نکته : ماینوکسیدیل به صورت محلول ۲ درصد و ۵ درصد برای رشد مو مورد استفاده قرار میگیرد.

آرسینه

آرسینه
آرسینه جدیدترین و بروز ترین مطالب در حوزه های تغذیه, روانشناسی, پوست ومو, گردشگری, فرهنگی, سبک زندگی, تکنولوژی, تناسب اندام, رژیم غذایی, بیماری های نادر و.. آرسینه همواره سعی بر بهبود هر چه بهتر کیفیت محتوا خواهد بود.