گردشگریویزا

شرایط دریافت ارز مسافرتی

ارز مسافرتی

ارز مسافرتی

نحوه و شرایط گرفتن ارز مسافرتی: برای دریافت ارز مسافرتی باید چه شرایطی را داشته باشیم و چه مدارکی نیز برای دریافت ارز مسافرتی نیاز است؟ اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید با آرسینه همراه باشید تا با قانون جدید برای اخذ ارز مسافرتی را بررسی کنیم.

نکات مهم و نحوه دریافت ارز مسافرتی 

در حال حاضر هر شهروند ایرانی بالای ۱۲ سال می تواند فقط یک بار در طول سال برای سفر های عادی و یا زیارتی ارز مسافرتی دریافت کند. که می تواند به ترتیب ۳۰۰ و ۲۰۰ دلار ارز مبادله‌ای دریافت کند. البته این ارز تنها برای سفرهای هوایی بوده و به مسافرت‌های زمینی و دریایی تعلق نمی‌گیرد.

ارز مسافرتی به صورت حواله در شعب منتخب بانک ملی و سامان، تجارت، پارسیان ، ملت و پرداخت در فرودگاه به متقاضیان داده می شود البته در هنگام عبور از گیت این امکان وجود دارد.

بانک ملت با شماره ۱۵۵۶ برای تهرانی ها و ۸۲۴۸۸-۰۲۱ برای خارج از تهران

بانک ملی با شماره ۶۴۱۴۰-۰۲۱

بانک تجارت با شماره ۱۵۵۴-۰۲۱

بانک سامان با شماره ۶۴۲۲-۰۲۱

بانک پارسیان با شماره ۸۱۱۵۱۰۰۰-۰۲۱
تامین و پرداخت ارز مسافرتی به زائران عتبات عالیات فقط از طریق بانک تجارت و پارسیان انجام می شود.

تامین و پرداخت ارز مسافرتی به صورت اسکناس یک بار در سال امکان پذیر خواهد بود.

تهیه ارز از صرافی های (حتا مجاز) و هر گونه منبع خارج از سیستم بانکی قاچاق محسوب می شود.

میزان ارز مسافرتی برای یک بار سفر در سال عبارتند از:

۵۰۰ یورو و یا معادل آن به سایر ارزها برای مسافران هوایی به کشورهای هم مرز و کشورهای مشترک المنافع به غیر از عراق شامل کشورهای ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، ازبکستان، ترکیه، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، عمان، امارات متحده عربی و قبرس است.

۱۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران سایر کشورها به غیر از عراق.

۲۵۰ هزار دینار عراق برای زایران عتبات عالیات اعلامی از سوی سازمان حج و زیارت اعم از زمینی یا هوایی. برای این دسته از مسافران ارایه بلیط و گذرنامه اجباری نیست اما باید فهرست مشخصات آنها به تایید سازمان حج و زیارت برسد. بانک‌ها باید در این مورد هماهنگی لازم را با سازمان حج و زیارت به عمل آورند.

باجه بانک ملی مستقر در مبادی خروجی باید میزان ارز را در مقابل رسید بانک پرداخت و سپس گذرنامه متقاضی را ممهور کند. این باجه پس از باجه کنترل گذرنامه قرار دارد.

بانک ها عامل مجاز به پرداخت ارز مسافرتی به ایرانیان مقیم خارج از کشور نیستند. در رابطه با ایرانیان مقیم خارج از کشور، بانک ها می توانند، مراتب را از وزارت امور خارجه استعلام کنند.

ارز مسافرتی معمولا از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۳ بعدازظهر در شعبه‌های منتخب عرضه می‌شود.

– حضور صاحب بلیط و پاسپورت برای دریافت حواله ارزی ضروری است.

مدارک دریافت ارز مسافرتی 

ارائه اصل کارت ملی

ارائه اصل گذرنامه جمهوری اسلامی ایران

بلیط هواپیما و مهر آژانس مسافرتی

اصل رسید واریز و رسید پرداخت عوارض خروج از کشور به مبلغ ۷۵,٠٠٠ تومان در یکی از شعبه‌های بانک ملی ایران.

آرسینه
آرسینه جدیدترین و بروز ترین مطالب در حوزه های تغذیه, روانشناسی, پوست ومو, گردشگری, فرهنگی, سبک زندگی, تکنولوژی, تناسب اندام, رژیم غذایی, بیماری های نادر و.. آرسینه همواره سعی بر بهبود هر چه بهتر کیفیت محتوا خواهد بود.