دانستنیهای پزشکی

حقایقی در مورد بیهوشی

حقایقی در مورد بیهوشی

حقایقی در مورد بیهوشی

در مورد داروهای بیهوشی چه میزان می دانید؟ چه عوارضی در اثر مصرف داروهای بیهوشی متوجه ما خواهند شد؟ میلیون ها انسان در عمل های جراحی تحت فرایند بیهوشی قرار می گیرند، برخی از حقایق در مورد بیهوشی هستند که دانستن آنها می تواند جالب در عین حال مفید باشد.با حقایقی در مورد بیهوشی با ما همراه باشید.

۱- بیهوشی موجب فراموشی می‌شود؟

بیهوشی عمومی شخص را آرام و درد را از بین می برد که ممکن است در برخی موارد موجب فراموشی موقت شود. مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۲ این را نشان می دهد که استنشاق ماده بیهوشی تغییرات شبه آلزایمر را در مغز موش‌های بالغ به همراه دارد. این دارو برای «شکنج دندانه‌دار هیپوکامپ» نوعی سلول کمک‌کننده به کنترل حافظه و یادگیری سمی است.

۲- بیماران مسن که تحت بیهوشی قرار می‌گیرند ۳۵ درصد بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل هستند؟

مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۳ این را نشان می دهد که بیماران مسن پس از دریافت داروی بیهوشی حداکثر شش ماه زمان نیاز دارند تا به حالت طبیعی و نرمال خود بازگردند. همچنین این بیماران بیشتر احتمال دارد در برخی موارد تغییر اندکی را در ظرفیت ذهنی‌شان تجربه کنند.

۳- استفاده از داروهای بیهوشی به دفعات برای کودکان، بروز مشکلات رشد عصبی را به دنبال دارد؟

کودکانی که در سال‌های اولیه زندگی‌شان یک یا چندین بار در معرض داروهای بیهوشی قرار می‌گیرند مستعد دچار شدن به مشکلات عصبی تکاملی هستند. تحقیقات  انجام شده در سال ۲۰۱۲ این را نشان می‌دهد کودکانی که پیش از سن سه سالگی به دلیل عمل جراحی در معرض داروی بیهوشی بوده‌اند، دو برابر بیشتر با ناتوانی‌های یادگیری رو‌به‌رو هستند. هرچند در رفتارها، تمرکز و توان ردیابی در آنها تغییری دیده نمی‌شود و دلیل آن این است که تمامی نواحی ادراکی در کودک تحت تاثیر این دارو قرار نمی‌گیرند.

۴- داروی بیهوشی فرد را به خواب نمی‌برد؟

متخصصان بیهوشی اغلب به بیمار می‌گویند که با دریافت این داروی بیهوشی به خواب می‌روند اما حقیقت این است که آنها به وضعیت کُمایی قابل بازگشت فرستاده می‌شوند. طبق مطالعات در سال ۲۰۱۰ متخصصان دریافتند مغزی که به طور کامل بیهوش شده شبیه به مغز ناهوشیار و با فعالیت پایین است که در بیماران به کما رفته در مقایسه با فردی که تنها به خواب رفته دیده می‌شود. این حالات تماما نشان‌دهنده مناطقی از مغز است که مکانیزم‌های چرخشی مشترک از قبیل قشر مغز و تالاموس دارند. این نواحی با یکدیگر همکاری می‌کنند تا فعالیت مغز را در بیماران بیهوش شده تعیین کنند.

۵- امکان به هوش آمدن در طول عمل جراحی وجود دارد؟

ابن احتمال که بیمار بیهوش شده در طول عمل جراحی به هوش آید وجود دارد. این اتفاق نادر زمانی رخ می‌دهد که بیمار قادر است وضعیت پیرامون خود را همچون احساس درد یا فشار مربوط به عمل جراحی را به یاد آورد. هرچند پزشکان از تجهیزات کنترل کننده مغز استفاده می‌کنند تا سطح هوشیاری بیمار را به منظور کاهش خطر بروز این اتفاق اندازه‌گیری کند.

۶- برخی افراد واکنش‌های حساسیت‌ زای نادری به ترکیبات داروی بیهوشی نشان می‌دهند؟

این امکان است که بیمار در زمان استنشاق ماده بیهوشی واکنش حساسیت‌ زای کشنده‌ای را موسوم به (هیپرترمی بدخیم) نشان دهد حتی اگر در گذشته سابقه چنین واکنشی را نداشته باشد. این بیماری که ارثی است موجب افزایش سریع دمای بدن و انقباض شدید ماهیچه‌ها در زمان استنشاق ماده بیهوشی می‌شود. همچنین ممکن است بیمار علائمی همچون خونریزی، تیره شدن رنگ ادرار و درد ماهیچه را بدون دلیل مشخص تجربه کند.

۷- افراد سیگاری بیش از دیگران برای بیهوش شدن نیاز به دریافت ماده بیهوشی دارند؟

افراد سیگاری در حین عمل جراحی لازم است دوز بیشتری داروی بیهوشی دریافت کنند. پزشکان آلمانی دریافتند زنان سیگاری نسبت به زنان غیرسیگاری ۳۸ درصد بیشتر به ماده بیهوشی نیاز دارند.

منبع:isna.ir

آرسینه

آرسینه
آرسینه جدیدترین و بروز ترین مطالب در حوزه های تغذیه, روانشناسی, پوست ومو, گردشگری, فرهنگی, سبک زندگی, تکنولوژی, تناسب اندام, رژیم غذایی, بیماری های نادر و.. آرسینه همواره سعی بر بهبود هر چه بهتر کیفیت محتوا خواهد بود.