دانستنیهای تکنولوژی

دستگاه تولید همزمان برق از باد، دریا و خورشید ثبت بین المللی شد

دستگاه تولید همزمان برق از باد، دریا و خورشید ثبت بین المللی شد

معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، رضا کریمی مخترع دستگاه تولید برق از امواج دریا که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی ثبت بین المللی این اختراع را انجام داده درباره این اختراع گفت: این دستگاه به منظور تولید برق از امواج دریا طراحی شد اما در حاشیه آن به منظور افزایش بهره وری از دستگاه استفاده از انرژی خورشیدی و باد در سطح دریا نیز مد نظر قرار گرفت. بنابراین با استفاده از این دستگاه می توان همزمان از سه انرژی خورشید، باد و امواج برای تولید برق استفاده کرد.
کریمی افزود: قسمت اولیه دستگاه فلت و کانورتری است که تنها با استفاده از انرژی امواج برق تولید می کند و در سطح آن سلول های خورشیدی و توربین های بادی نیز نصب می شوند.
به گفته وی، دستگاه های تولید کننده برق از امواج دریا در سه دسته قرار می گیرند دستگاه هایی که روی خط ساحلی، نزدیک ساحل یا عمق بیش از صد متر نصب می شوند. این دستگاه تنها در دو بخش نزدیک ساحل و عمق بیش از صد متر کاربرد دارد.
این مخترع تصریح کرد: در بخش های نزدیک ساحل این دستگاه تنها از انرژی امواج دریا برای تولید برق استفاده می کند و در عمق بیش از صد متر به دلیل نصب مجموعه ای از فلت ها سطح وسیعی ایجاد می شود که روی آن سلول های خورشیدی قرار می گیرند همچنین بر روی ستون هایی که این فلت را نگه داشته اند، توربین های بادی نصب می شوند. بنابراین قابلیت استفاده از سه انرژی در دستگاه فراهم می شود در صورتی که حتی در نمونه های خارجی نیز تنها استفاده از یک نوع انرژی مطرح است.
کریمی با بیان اینکه قبل از ساخت این دستگاه تمام نمونه های خارجی و داخلی را مورد مطالعه قرار داده ام ،گفت: در بیشتر نمونه ها حداکثر دریافت نظری انرژی ۷۰ درصد بود که در عمل به ۲۰ درصد می رسد بنابراین در طراحی ها در نظر داشتم این این محدودیت را رفع کنم.
وی افزود: این دستگاه در تئوری ۱۰۰ درصد امواج دریا را جذب می کند و در فرایند تبدیل انرژی با هدر رفت این میزان به ۶۰ درصد کاهش می یابد که این میزان انرژی بی نظیر است و در دنیا دستگاهی با این ویژگی ساخته نشده است

آرسینه

ارسال پاسخ

آرسینه
آرسینه جدیدترین و بروز ترین مطالب در حوزه های تغذیه, روانشناسی, پوست ومو, گردشگری, فرهنگی, سبک زندگی, تکنولوژی, تناسب اندام, رژیم غذایی, بیماری های نادر و.. آرسینه همواره سعی بر بهبود هر چه بهتر کیفیت محتوا خواهد بود.