دانستنی ها

تحصیل در کانادا : راهنما

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

کشور کانادا در جذب دانشجویان بین‌المللی موفق و دانشگاه‌های برجسته ی را دارا است، همواره شهرهای دانشجویی زنده و پویا هستند که با سبک زندگی ، نظم و انضباط کانادایی تلفیق میشوند، کانادا  بی شک مقصدی محبوب در میان دانشجویان تبدیل شده است.اگر قصد تحصیل در کانادا دارید در ادامه همراه ما باشید.

البته ۲۶ دانشگاه کانادا  نیز به عنوان بهترین دانشگاهی سراسر جهان مطرح و علاوه بر این، بر اساس نتایج مطالعات صورت گرفته توسط OECD، این کشور به عنوان یکی از تحصیل‌کرده‌ترین کشورهای جهان شناخته شده است.

نظام آموزشی

در کانادا کودکان‌ از ۳ تا ۶ سالگی در مهد کودک‌ به سر می برند. دوره‌ ابتدايی از ۶ سالگی شروع می شود. و در استان‌ کبک‌ کلاس‌ اول‌ تا ششم‌ و در سایر استان‌های ديگر کلاس‌ اول‌ تا هفتم‌ را دوره‌ ابتدايی تلقی می کنند.دوره‌ دبيرستان‌ در کانادا چهار سال‌ است‌. که نظام تحصیلی در این کشور برای اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه دانش آموزان ۱۲ سال را به تحصیل می پردازند اما در اسان اونتاریو به روند ۱۳ سال به طول می انجامد.

دانشگاه

دانشگاه‌های کانادا ‌‌برای ورود به دانشگاه معدل‌ نمرات‌ سال‌ آخر دانش‌آموزان‌ در دبيرستان‌ها اثاث قرار می دهند. و این روند پذيرش‌ برای دانشجويان‌ تمام‌ وقت‌ و نيمه‌ وقت‌ یکی است. البته دانشگاه‌ها برای پذيرش‌ دانشجو تحصيلات‌ تکميلی بر اساس‌ ضوابط‌ خود اقدام‌ به‌ اين‌ امر می‌کنند. مراکز آموزشی عالی این کشور مستقل‌ و مدارک‌ دانشگاهی را خودشان‌ صادر میکنند.

نکته : زبان تدریس و تحقیق در دانشگاههای کانادا انگلیسی و در برخی دانشگاه‌های ایالت کبک کانادا فرانسوی است.

دوره‌های تحصيلی

۱- دوره‌های هنری و حرفه‌ای برای مدارک‌ Certificate و Diploma: از دوره‌هايی هستند که‌ پس‌ از يک‌ تا سه‌ سال‌ تحصيل‌ به‌ دليل‌ شرط‌ ورود آسان‌تر و نداشتن‌ معدل‌ بالا برای ورود به‌ دانشگاه‌ها در کالج‌ها گذرانده‌ می‌شود.

Bachelor- ۲: شامل چهار سال‌ تحصيل‌ تمام‌ وقت‌ است؛ در بعضی رشته‌ها مانند معماری طول‌ اين‌ دوره‌ به‌ پنج‌ سال‌ نيز می‌رسد در استان‌ اونتاريو به‌ دليل‌ طول‌ دوره‌ دبيرستان‌ که‌ ۱۳ سال‌ است، دوره‌های سه‌ ساله‌ نيز وجود دارد .
۳- Master: برای ورود به‌ اين‌ دوره‌ داشتن‌ مدرک‌Bachelor با معدل‌ حداقل‌B ضروری است. در صورتی که‌ دانشجو بخواهد در رشته‌ای غير از رشته‌ قبلی‌اش‌ ادامه‌ تحصيل‌ دهد، بايد تعدادی درس‌ اضافی بگذراند. به‌ همين‌ دليل‌ طول‌ دوره‌هایMaster از يک‌ و نيم‌ تا سه‌ سال‌ متغير است.
Ph.D-۴: برای ورود به‌ اين‌ دوره‌ معدل‌ +B يا بالاتر در دوره‌ Master مورد نياز است. علاوه‌ بر اين‌ دانشجو بايد توصيه نامه‌های کتبی استادان‌ قبلی را داشته‌ باشد که‌ توانايی او را برای پژوهش‌ نشان‌ دهد. برای دوره‌ .Ph.D در کانادا دانشجو بايد حداقل‌ سال‌های تحصيلی تمام‌ وقت، گذراندن‌ دروس‌ تعيين‌ شده، گذراندن‌ امتحان‌ جامع‌ (کتبی يا شفاهی يا هر دو) و نوشتن‌ و دفاع‌ شفاهی از پايان‌ نامه‌ پژوهشی را با موفقيت‌ بگذراند. طول‌ متوسط‌ دوره‌ دکتری در دانشگاه‌های کانادا چهار سال‌ است.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

شهریه دوره کارشناسی: از ۵۵۰۰ تا ۱۷۰۰۰ دلار در سال و بسته به رشته و استان متغیر است. شهریه دوره کارشناسی ارشد و دکتری: از ۱۹۰۰ تا ۳۳۰۰۰ دلار در سال و بسته به رشته و استان متغیر است.

میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو

میانگین هزینه زندگی شامل خوابگاه خورد و خوراک، حمل‌ونقل و غیره را می‌توان ماهانه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار تخمین زد.

تعطیلات پایان سال تحصیلی

اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط شهریور ماه (ماه می تا آگوست).

بیمه تحصیلی 

همه دانشجویان در طی تحصیل خود ملزم به داشتن بیمه درمانی هستند. هزینه‌های پزشکی در کانادا بسیار بالاست، به همین دلیل بیمه درمانی توصیه می‌شود.

مدت و هزینه‌ی دوره‌‎های زبان آموزی کانادا

طول دوره‌های زبان در کانادا ۲ ماه تا ۱ سال است. البته گفتنی است با توجه به شرایط دریافت ویزا، شانس اخذ ویزا برای دوره‌های زبان بسیار کم است. هزینه دوره‌ها تقریبا برای هر ترم ۲ ماهه ۱۵۰۰ دلار می‌باشد.

منبع : کجارو

آرسینه

آرسینه
آرسینه جدیدترین و بروز ترین مطالب در حوزه های تغذیه, روانشناسی, پوست ومو, گردشگری, فرهنگی, سبک زندگی, تکنولوژی, تناسب اندام, رژیم غذایی, بیماری های نادر و.. آرسینه همواره سعی بر بهبود هر چه بهتر کیفیت محتوا خواهد بود.