دانستنیهای پزشکی

تحریک مغز برای درمان پارکینسون و آلزایمر

محققان ایرانی دستگاه تحریک مغز برای درمان پارکینسون و آلزایمر

دستگاه تحریک مغز برای درمان پارکینسون و آلزایمر

دانشگاه صنعتی امیرکبیر، استاد راهنمای این پروژه اظهار داشت: دستگاه تحریک الکتریکی مغز در سالهای اخیر برای درمان بالینی و تحقیقات شناختی مورد استفاده قرار گرفته است.
دکتر ‘فرزاد توحید خواه’ با اشاره به فعالیت های گسترده محققان دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه تحریک مغز، گفت: شبیه سازی اثرات این جریانات در مغز از نگاه تئوریک، در چندین طرح تحصیلات تکمیلی همزمان با اجرای این طرح تعریف شده است و برای ساخت دستگاه، طرحی با حمایت ستاد علوم شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دستور کار قرار گرفت.
استاد

دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

افزود: دو نمونه از این دستگاه با رعایت استاندارهای بین المللی ساخته شده است که قادر به تولید جریان های DC و متناوب برای انجام طرح های تحقیقاتی است و آزمایش های فنی و انسانی برای این دستگاه ها انجام شده است.
به گفته توحیدخواه، نمونه این دستگاه پیش از این در کشورهای اسپانیا، آلمان و امریکا ساخته شده است اما در ساخت دستگاه های تولید ایران، نیازهای محققان در نظر گرفته شده و دستگاه قابلیت اتصال به رایانه را داراست.
وی خاطرنشان کرد: هزینه ساخت این دستگاه، یک سوم نمونه خارجی و حدود ۲۰ میلیون تومان ارزیابی شده است.
استاد دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیر کبیر تصریح کرد: از این دستگاه بدون هیچ عوارضی برای درمان بیماری هایی چون پارکینسون، آلزایمر و افسردگی استفاده می شود و می تواند روی تقویت حافظه هم تأثیر بگذارد.
گفت: جریان وارد شده توسط این دستگاه در حد دو میلی آمپر است و نسل دوم آن با هدف تمرکز بیشتر و عمیق تر روی مغز در دست تهیه است.
نمونه صنعتی دستگاه تحریک مغز اکنون ساخته شده و در آستانه تجاری سازی است.
محقق این پروژه نیز به نتایج موفق به دست آمده از دستگاه تحریک الکتریکی مغز در درمان افسردگی اشاره کرد و گفت: دو نمونه از این دستگاه ساخته شده است که نمونه تحقیقاتی این دستگاه قابلیت بیشتری نسبت به نمونه آزمایشگاهی دارد.
‘گلناز بغدادی’ افزود: نمونه تحقیقاتی این قابلیت کار با شدت جریان بیشتری را دارد و قادر به تولید انواع مختلف جریان است.
وی خاطرنشان کرد: نمونه اولیه دستگاه دو کاناله است و تلاش داریم در نمونه های بعدی به عمق مغز دست یابیم.
به گفته بغدادی، فناوری استفاده شده در این دستگاه سبب شده است که میزان مصرف دستگاه کاهش یابد و ذخیره انرژی تا هشت ساعت مانا باشد.
وی قابلیت اتصال دستگاه به رایانه و ذخیره اطلاعات را از دیگر مزیت های نمونه ایرانی دستگاه برشمرد و ضمن اشاره به انجام تحقیقات روی جامعه آماری ۴۴ نفره سالم برای بررسی افزایش کارایی حافظه و تمرکز گفت: بعد از انجام تحقیقات مشخص شد که جامعه آماری بعد از استفاده از دستگاه کارایی مغزشان افزایش یافته است.
بغدادی تاکید کرد: این افزایش کارایی به صورت مقطعی است و ماندگار نیست، این دستگاه بیشتر برای درمان افسردگی در مراکز درمانگاهی استفاده می‌شود و نتایج موفقی حاصل شده است.

مجله پزشکی آرسینه

ارسال پاسخ

آرسینه
آرسینه جدیدترین و بروز ترین مطالب در حوزه های تغذیه, روانشناسی, پوست ومو, گردشگری, فرهنگی, سبک زندگی, تکنولوژی, تناسب اندام, رژیم غذایی, بیماری های نادر و.. آرسینه همواره سعی بر بهبود هر چه بهتر کیفیت محتوا خواهد بود.