خرید بلیط چارتر

زمان خرید بلیط هواپیما با واژه های بلیط چارتر و بلیط سیستمی مواجه می شوید که از نظر قیمت، بلیط چارتر با نرخ پایین تری نسبت به بلیط سیستمی فروخته می شود. اما چرا بلیط چارتر ارزان، عرضه می شود؟ و تفاوت بلیط چارتر با بلیط سیستمی چیست؟ با آرسینه همراه باشید.

 بلیط چارتر چیست؟

بلیط چارتر توسط برخی شرکت ها و آژانس های هواپیمایی عرضه می شود. اما باید بدانید این شرکت ها در مسیر های پرتردد مثل تهران به مشهد، بصورت سالانه، ماهانه یا فصلی تمام یا برخی از صندلی های هواپیما را برای مدت معلوم خریداری می کنند یا به زیان دیگر از ایرلاین ها بصورت عمده پیش خرید می کنند. اما زمانی که شما می خواهید بلیط چارتر بخرید این امکان وجود ندارد که مستقیم از ایرلاین خریداری کنید. و این روند فروش در اختیار شرکت های چارتر کننده که بخشی یا تمام صندلی های هواپیما را پیش خرید کرده اند است. و این شرکت قیمت بلیط چارتر را تعیین می کنند.

این نوع بلیط بخاطر اینکه توسط شرکت های چارتر کننده عرضه می شود، تعیین کننده قیمت آن نیز هستند. و به این دلیل بلیط چارتر با نوسان قیمت مواجه است اما در مقابل بلیط سیستمی مستقیما از طرف این ایرلاین ها عرضه می شود که از با تغییر و نوسان کمتری نسبت به قیمت بلیط چارتر دارا است که می توان گفت تقریبا یکسان بوده است.

معایب بلیط چارتر

* باید بدانید که بلیط چارتر را نمی توانید کنسل کنید. اگر شما از سفرتان صرف نظر کرده باشید و بخواهید بلیط تان را استرداد یا در مشخصات خودتان را تغییر بدهید این امکان وجود ندارد اگر نیز باشد با جریمه ای سنگین است. ( قبل از خرید بلیط چارتر حتما از سفرتان مطمئن باشید و مشخصتات خودتان را درست وارد کنید.)

* قیمت بلیط چارتر برخلاف بلیط های سیستمی هیچ تفاوت قیمتی را برای گروه سنی ندارد  و قیمت بلیط برای همه گروه های سنی یکسان است.

* در زمانی که میزان تقاضای بلیط هواپیما بالا می رود قیمت بلیط چارتر نیز بالای می رود و گاها از قیمت بلیط سیستمی نیز گران تر فروخته می شود.

* یکی دیگر از معایب بلیط چارتر این است که تنها در مسیرهای پرتردد همچون پرواز مشهد یا کیش وجود دارد و در مسیرهای کم تردد هستند بلیط چارتر وجود ندارد.

مزایای بلیط چارتر

* مهم ترین مزایای بلیط چارتر تنها می توان به قیمت پایین آن اشاره کرد که این قیمت نسبت به قیمت بلیط سیستمی مقرون به صرفه است.

بلیط چارتر ارزان

اما چرا بلیط چارتر ارزان است؟ همان طور که گفتیم شرکت های چارتر کننده صندلی ها هواپیما را پیش خرید و تعیین کننده قیمت آن هستند، اما زمانی که این شرکت نتوانند در زمان معلوم تمام ظرفیت هواپیما را پر کنند دست به پایین آوردن قیمت بلیط هواپیما می زنند که کل صندلی ها را پر کنند و هر چقدر به زمان پرواز نزدیک تر شود قیمت آن نیز با کاهش بیشتری مواجه می شود و تنها دلیل آن نیز پر کردن صندلی های هواپیما است که به دلیل پیش خرید شده و از ضرر احتمالی جلوگیری شود بلیط چارتر را با قیمت کمتری به فروش می رسانند.

گاها در شبکه های اجتماعی تبلیغات بلیط چارتر را دیده اید که مثلا بلیط هواپیما مشهد ۵۰ هزار تومان یا بلیط کیش ۴۰  هزار تومان که این قیمت تنها به دلیل بالا که ذکر کردیم ارتباط دارد نه امکانات و نوع پرواز که دارید.

بلیط ارزان هواپیما

باید بدانید که امکانات پرواز چارتر با پرواز سیستمی هیچ ارتباطی با بلیط ارزان هواپیما ندارد. با یه مثال ساده آن را توضیح می دهیم. مثلا شما اگر قصد سفر به مشهد را داشته باشید و بلیط ۲۰۰ هزار تومان خریداری کرده اید و شخص دیگر در همان پرواز بلیط را ۸۰ هزار تومان خریداری کرده است. نه در نوع هواپیما نه نوع امکانات نه چیز دیگر تفاوت ندارد. و تنها به این ارتباط دارد که شما بلیط را زودتر خریداری کرده اید و تمام ظرفیت هواپیما نیز پر نشده و شرکت مربوطه قیمت را کاهش داده و شخص دیگر آن را ارزان خریداری کرده است. و هیچ تفاوتی بین نوع امکانات و بلیط شما و شخص دیگر وجود ندارد.

کدام مسیرها پرواز چارتر دارند؟

باید بدانید که بلیط چارتر تنها در مسیرهای پرتردد هوایی وجود دارد، شهرهای که مسیر پروازی آنها دارای رفت و آمد پرواز زیادی هستند. برای مثال پروازهای تهران به مشهد و بلعکس ، پروازهای تهران به شیراز ، پروازهای تهران به کیش و قشم ، پروازهای تهران به یزد، اهواز و بندرعباس …

قیمت بلیط چارتر

قیمت بلیط چارتر را شرکت های هواپیمایی تعیین نمی کنند و یا هیچ اختیاری در قیمت گذاری آن ندارند و این شرکت های چارتر کننده هستند که قیمت آن را تعیین می کنند. که این امر باعث شده نرخ این نوع بلیط در نوسان باشد.

استرداد بلیط چارتر

استرداد بلیط چارتر در بیشتر مواقع امکان پذیر نیست  اما  استرداد بلیط چارتر تنها از طریق چارتر کننده امکان پذیر است و فروشنده پس از هماهنگی با چارترکننده میزان درصد جریمه را به شما اعلام می نماید.این درصد جریمه بر اساس شرایط و مقررات هر چارترکننده متفاوت است. در واقع حتی این امکان وجود دارد که درخواست کنسلی شما از طریق چارتر کننده پذیرش نشود و هیچ مبلغی به شما بازنگردد.

 

نکته : اما همیشه این طور نیست که بلیط چارتر، بلیط ارزان هواپیما باشد. در برخی از روز های سال مانند روز های پایانی سال گاها دیده شده که قیمت بلیط چارتر از بلیط سیستمی نیز گران تر فروخته شده است و این نیز تنها به میزان درخواست تقاضای بلیط هواپیما بستگی دارد.برای خریدبلیط چارتر هواپیما به سایت تیک تریپ مراجعه کنید.

برایخرید بلیط هواپیما به سایت تیک تریپ (www.tiktrip.com) مراجعه کنید.

مقالات مرتبط