ایرانگردیگردشگری

بجنورد مرکز استان خراسان شمالی

بجنورد

بجنورد

بجنورد مرکز استان خراسان شمالی در شمال شرق ایران و در کوهپایه‌های رشته‌کوه آلاداغ قرار گرفته است. ٬ جمعیت این شهر در سال ۱۳۹۰ خورشیدی بالغ بر ۱۹۹،۷۹۱ نفر بوده است. بجنورد با شهرهای شیروان٬ اسفراین٬ همسایه است. نام این شهر در لهجه شمال خراسان «بُژنُرد» تلفظ میشود.
در منابع قدیمی و فرهنگ‌های لغت نام این بجنورد ، «بیژن‌گِرد» یا بیژن یورد آورده شده‌است. و بیژن‌گرد (بجنورد) به معنی «ساخته بیژن» و «آبادشده به دست بیژن» است.
شهر بیژن‌گرد نیز بر اساس حکایت بیژن و منیژه، در شاهنامه فردوسی، مکانی بوده که منیزه، بیژن را از چاه نجات داده و شهری در آن مکان بنا کرده‌ است . از نامهای دیگر بجنورد که آثار بازمانده آن نیز وجود دارد کهنه کند و نیز چرمغان می توان اشاره کرد که به محوطه ای تاریخی در جنوب شهر بجنورد و در مجاورت معصوم‌زاده قرار می گردد. در ادامه با آرسینه همراه باشید.

بجنورد

بجنورد در حدود سال ۱۱۰۰ق/۱۶۸۹م به وسیله تولی‌خان دوم، یکی از امیران ایل شادلو بنا شد و پس از آن‌که در فتنه حسن‌خان سالار (۱۲۶۳ق/۱۸۴۷م) به شدت آسیب دید، بار دیگر به دست فرزندان تولی‌خان مرمت شد.
پیش از شهر کنونی و حتی پیش از ظهور و سقوط بجنورد، مرکز ناحیه جایی می‌بوده‌است به نام جرمگان که در جریان حمله مغول ویران گردید . تپه باستانی‌ِ چرمغان در کناره شهر کنونی بجنورد، بازمانده ویرانه‌های آن شهر است. ظاهراً جرمگان، شهرکی کوچک، پررونق و آباد بوده و بجنورد کنونی در جوار آن به‌وجود آمده‌است.

بجنورد

به استناد متون تاریخی در سده‌های پنجم تا هشتم هجری، بخش وسیعی از ناحیه بجنورد، مسکونی و آباد بوده‌است. در آغاز دوران مغول و تیموری، منطقه بجنورد نیز مورد آسیب‌ها و خسارات فراوانی واقع شد. نتایج بررسی و پهنه‌بندی محوطه‌های باستانی نشان داده‌است، نقاط باستانی شناسایی شده، متعلق به دوران میان‌سنگی هزاره چهارم تا هزاره اول پیش از میلاد، نقش مهمی را در شکل‌گیری زیست‌گاه‌های اولیه در حاشیه رودخانه اترک ایفا نموده‌اند. این منطقه، در دوران ماد و هخامنشی، بخشی از ساتراپی پارت قلمداد می‌شده و از دوره اشکانی، در این ناحیه ۸ زیستگاه، در بخش راز و جرگلان، ۳ مورد در بخش مرکزی و نیز ۵ زیستگاه در شهرستان مانه و سملقان شناسایی شده‌اند. وجود بنای سنگی موسوم به اتش کده اسپاخو، از آثار تاریخی دوره ساسانی نیز، نقش و اهمیت خراسان شمالی را در این دوران روشن می‌نماید. علاوه بر آن، منطقه

بجنورد

در صدر اسلام، در ارتباط فرهنگی – اجتماعی جدی با دیگر نقاط ایران قرار داشته و از آن نواحی تأثیر گرفته‌است. در آن دوران قسمت‌های عمده‌ای از منطقه آباد و مسکونی بوده‌است. مؤلف تاریخ سیستان، ناحیه امروزی بجنورد را به عنوان بخشی از سرزمین نساء معرفی نموده‌است و در سال‌های آغازین قرن دوم هجری، این منطقه جزئی از قلمرو بزرگ حکومت طاهریان به‌شمار می‌آمده‌است.

بجنورد

بجنورد از شمال با ترکمنستان و از شمال شرقی تاجنوب شرقی با شهرهای شیروان ،اسفراین و از جنوب غربی تا شمال غربی با جاجرم٬ آشخانه و راز همسایه است.

جغرافیای طبیعی بجنورد

شهر بجنورد مرکز استان خراسان شمالی با ۳۶ کیلومتر مربع مساحت٬ در شمال شرق ایران در طول جغرافیایی ۵۷ درجه و ۲۰ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۷ درجه و ۲۸ دقیقه در جنوب رشته‌کوه کپه‌داغ و شرق رشته‌کوه آلاداغ و شمال رشته‌کوه البرز واقع شده است.ارتفاع بجنورد از سطح دریا ۱۰۷۰ متر و فاصله آن تا تهران ۸۲۱ کیلومتر می‌باشد.
اقلیم
آب و هوای بجنورد بطور کلی معتدل کوهستانی می‌باشد از این‌رو تابستان‌های بجنورد آب و هوای نسبتاً ملایم و زمستان‌هایش سردزمستانی می‌باشد.

دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد

دانشگاه آزاد اسلامى واحد بجنورد در اسفند ماه ۱۳۶۶ مجوز فعاليت دريافت و از مهرماه ۶۷ فعاليت آموزشى خود را با تعداد ۹۹ نفر دانشجو در دو رشته كارشناسى علوم تربيتى و كاردانى برق در مدارس آموزش و پرورش و ساختمان هاى آغاز كرد و اكنون پس از گذشت سالها با داشتن اساتيد مجرب و با فضائى بيش از ۵۰ هكتار در دو سايت واحد دانشگاهي و سايت جديد گلستانشهر و با زير بنائى بالغ بر ۴۴۸۸۵ متر مربع و امكانات وسيع آزمايشگاهى و كارگاهى و مجتمع ورزشى با تعداد۶۰۰۰ نفر دانشجو در ۸۶ رشته در مقاطع مختلف كاردانى، كارشناسى، كارشناسى ارشد و دكتراي تخصصي در سطح درجه جامع خدمات ارزنده اي را به جوانان و مشتاقان ادامه تحصيل در كشور و به ويژه در استان خراسان شمالي ارائه داده است.

دانشگاه بجنورد

دانشگاه بجنورد در مهرماه ۱۳۸۴ در مركز استان خراسان شمالي، بجنورد، راه‌اندازي گرديد تا ماموريت اصلي خود يعني پذيرش، تربيت و آموزش نسل جوان در مقاطع و رشته‌هاي تحصيلي مختلف برابر برنامه‌هاي مصوب وزارت علوم، تحقيقات و فناوري را به انجام برساند.
موافقت اصولي راه‌اندازي دانشگاه بجنورد با چهار دانشكده فني و مهندسي، علوم انساني، هنر و كشاورزي طي نامه شماره ۲۲/۸۶۲۱ مورخ ۴/۱۱/۱۳۸۳ از طرف وزارت علوم، تحقيقات و فناوري صادر گرديد و با كمك سازمانهاي مختلف استان از جمله استانداري خراسان شمالي، فرمانداري بجنورد، سازمان آموزش و پرورش خراسان شمالي، شوراي اسلامي شهر بجنورد، شهرداري بجنورد و شركت سهامي پتروشيمي خراسان در مهرماه ۱۳۸۴ با پذيرش ۲۱۰ دانشجو در سه رشته تحصيلي شروع به فعاليت كرد.
در سال تحصيلي ۹۵-۹۴، در دانشگاه بجنورد و در ۴۱رشته تحصيلي(۱۵رشته كارشناسي ارشد و ۲۶رشته كارشناسي ) حدود۳۵۰۰دانشجو، ۱۲۰عضو هيات علمي و ۸۲نفر پرسنل تمام وقت فعاليت دارند.

ارسال پاسخ

آرسینه
آرسینه جدیدترین و بروز ترین مطالب در حوزه های تغذیه, روانشناسی, پوست ومو, گردشگری, فرهنگی, سبک زندگی, تکنولوژی, تناسب اندام, رژیم غذایی, بیماری های نادر و.. آرسینه همواره سعی بر بهبود هر چه بهتر کیفیت محتوا خواهد بود.